İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal tarafından, eski Başkan Kadir Topbaş’ın “Yeşilköy Sahil Projesi” iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal, eski Başkan Kadir Topbaş’ın bir projesini daha iptal etti. Uysal, daha önce, Topbaş’ın Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli, Havaray ve Haliç teleferik projelerini iptal etmişti. Uysal, Bodrum plajlarını İstanbul’a taşımayı amaçlayan Yeşilköy Sahil Projesi ile ilgili de iptal kararı aldı. Tam adı, Yeşilköy Sahil Bandı Düzenleme İnşaatı olan projenin ihalesi iptal edildi.

Kumsal olacaktı

Projenin ihalesine, nisan ayında onay verilmişti. Mayıs ayında ihaleye çıkan projenin, geçen ay iptal edildiği ortaya çıktı. Gazete Habertürk’ten Mehmet Demirkaya’nın haberine göre ihale tarihinden yaklaşık 6 ay sonra iptal edilen inşaat işinin iptal gerekçesinde şöyle denildi: “Proje kapsamında yapılacak olan deniz yapılarının imar planlarına işlenmesi süreci henüz gerçekleşmediğinden, ilgili projenin imar planlarına işlenmesinden sonra ihale edilmek üzere…”

Şimdilik iptal edilen projenin dosyasına göre sahilin 5 ayrı noktasında soyunma-giyinme kabinleri, idari bina, balıkçı barınakları, kafe-restoran ve gözetleme kuleleri yer alacaktı. Proje kapsamındaki alanda 102 bin 740 metrekarelik kumsal, yaklaşık 3 kilometrelik bisiklet yolu, 9 plaj voleybol sahası, 5 basketbol sahası, birer voleybol, mini spor alanı ve çocuk oyun alanları bulunacaktı. Ayrıca proje kapsamında Yeşilköy sahiline, her biri 52.5 metrekarelik 2 adet ibadethane de yapılacaktı.

Kesintisiz yaya ve bisiklet yolu

Sahil bandı düzenleme işi, toplam 352 bin 720 metrekarelik bir alanı kapsıyordu. Kentsel hizmet alanı statüsünde olan sahil bandına proje ile denizden ve kıyıdan daha iyi yararlanmak için çeşitli yapıların yapılması öngörülüyordu. Sunum dosyasında proje kurgusunda en önemli unsurun bütün sahil bandı boyunca kesintisiz bir şekilde devam eden ve alan içerindeki tüm fonksiyonların bağlandığı kesintisiz ana yaya ve bisiklet yolu olduğu belirtildi. Tüm işlevlerin bağlandığı bu yaya yolu üzerinde ahşap köprüler, iskeleler, çeşitli oturma ve dinlenme, seyir terasları da yer alıyordu. Ayrıca seyir platformları, iskeleler, spor sahaları, çocuk oyun alanları, balık tutma iskeleleri, ışıklı su gösterileri, proje içerisinde yer verilen diğer işlevleri oluşturuyordu.

İnceleyin:  Sadece bir kentte 14 bin kişiye maske cezası kesildi
Facebook Yorumları