İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “Metro Projeleri” ile ilgili yaptığı açıklamada, projelerin değil, ihalelerin iptal edildiğine dikkat çekti.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, eski Başkan Kadir Topbaş’ın ustalık dönemi prestij projeleri olarak açıkladığı Üsküdar-Kabataş Yaya Tüneli, Haliç -Unkapanı Sualtı Karayolu Tüneli , Sefaköy-Başakşehir Havaray projesini iptalinin ardından, İstanbul’da “Her yere metro, her yerde metro” projesi kapsamında hayata geçirmeyi planladığı 6 metro projesini de rafa kaldırmıştı. Uysal’ın İBB’nin meclis kararı doğrultusunda “Borçlanma” yoluyla kaynak oluşturularak yapılacak 6 metro projesinin iptal edildiği haberleri medyada yer almıştı. Bunun üzerine, İBB Basın Danışmanlığından gece yarısı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Metro projeleri değil, ihaleleri iptal edildi” denildi.

“Genişletilmiş olacak”

Açıklamada, İBB tarafından 2017 yılı içerisinde yapılan ve 6 hattan oluşan metro projelerinin değil, ihalelerin iptal edildiği belirtildi. Açıklamada, medyada yer alan 6 adet metro projesinin iptal edildiği yönündeki haberler hakkında açıklama yapma gereği doğduğuna işaret edildi. Açıklamada, “Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için söz konusu ihaleler iptal edilmiştir. Böylece toplam uzunluğu 76,9 kilometre olan 6 proje iptal edilmediği gibi, İstanbul’un ulaşımına köklü çözüm için metro yatırımları bin kilometre hedefine uygun olarak genişletilmiş olacaktır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi olarak, her yere metro, her yerde metro hedefimiz doğrultusunda, söz konusu metro projelerimizi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Saygıyla duyururuz” denildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Haliç Köprüsü bakıma alındı