Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında Tarihi Yarımada için protokol imzalandı. Protokol ile yarımadanın korunması amaçlanıyor.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Yarımada’nın korunması ve ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını önlemek için İBB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında protokol imzalandı. 10 yıllık “Ortak Hizmet Protokolü” adı verilen protokol İBB Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti. Uygulanmaları halinde tarihi alanlarda geri dönülemez değişime neden olacak ve alanın özgünlük ve bütünlüğünü bozma riski bulunan her türlü inşaat projesi ve imar faaliyetleri ile restorasyon çalışmaları, ‘İCOMOS Kültür Mirası Etki Değerlendirme Rehberi’ doğrultusunda hazırlanacak.

“Tarihi Yarımada raporu olumsuz”

İBB Meclisi’nde onaylanan protokole ret oyu veren CHP Grubu adına, Meclis Üyesi Ersin Hacıalioğlu değerlendirmelerde bulundu. Hacıalioğlu, 28 Ekim 2011’de onaylanarak yürürlüğe giren Tarihi Yarımada Yönetim Planı’na karşın, Dünya Miras Komitesi’nin tarihi yarımadaya ilişkin hazırladığı raporda ciddi eleştiriler olduğunu dile getirdi. Hacıalioğlu, “Raporda, Avrasya Tüneli’nin şehrin denizle bağlantısını kestiği belirtiliyor. Bunun yanı sıra Yenikapı dolgu alanının tarihi yarımadanın sınırlarını değiştirip, görünümünü etkilediği belirtiliyor. Ayrıca, Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Topkapı’daki İstanbul Kent ve Çanakkale 1915 Müzesi, kara surları gibi bir çok projeye dikkat çekiliyor. Tarihi yarımadanın çok hızlı bir şekilde bozulduğu, yok edildiği söyleniyor. Bütün bunlar düzeltilmeden İBB protokolün altına imza atmakla, kendini aklamaya çalışıyor. Deddetmemizin nedeni bu” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  ‘Haliç’in görüntüsü içimizi sızlatıyor’