Ana SayfaTurizmKonyaaltı Belediyesi, Perge'ye tarih yolculuğu düzenledi

Konyaaltı Belediyesi, Perge’ye tarih yolculuğu düzenledi

Antalya’nın Konyaaltı Belediyesi, Kültürel Miras Farkındalık Etkinlikleri kapsamında Perge Antik Kenti’ne gezi düzenledi.

Konyaaltı Belediyesi, Konyaaltı’ndan Elmalı’ya Kültür Gezileri Protokolü kapsamında Elmalı’ya kültürel gezi düzenliyor. Belediye, Antalya Kültürel Miras Araştırmacıları Derneği (ANKA) ile yaptığı protokol ile de ören yerlerine gezi düzenliyor. Protokol kapsamında Konyaaltı Belediyesi, ören yerlerine düzenlediği gezilerin üçüncüsünde rotayı Perge Antik Kenti olarak belirledi. Profesyonel Turist Rehberi ve Arkeolog Dr. Selda Baybo’nun öncülüğünde 64 kişiden oluşan heyeti Perge Antik Kent’te yer alan tiyatro, stadyum, hamam ve agora gibi kamusal yapıları gezdi.

Selda Baybo döneme ait resmi karşılama törenleri, bayramlar, kutlamalar, müsabakalar, alışveriş ve sosyal yaşam hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Pergeli matematikçi Apollonius’un Dışmerkezlilik Kuramı ve Pergeli filozof Varus hakkında da bilgiler verildi. ANKA ile geçen aylarda Kültürel Miras Farkındalık Etkinlikleri Protokolü yaptıklarını dile getiren Belediye Başkanı Muhittin Böcek, arkeolog, sanat tarihçi ve epigraf kişiler rehberliğinde her ay bir ören yerine gezi düzenlediklerini söyledi. Muhittin Böcek bu gezilerin vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü de ayrıca belirtti. ANKA Başkanı Selda Baybo ise yaptıkları protokol kapsamında ören yeri ve müzelere geziler düzenlediklerini söyledi. Bunun da Antalya’nın tarihini anlamak adına son derece önemli olduğunu ifade eden Selda Baybo, Başkan Muhittin Böcek’e de destekleri için teşekkür etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar