Konya’nın Seydişehir İlçe Belediyesi’nin, çalışmalarına devam ettiği Ketirağılları Bölgesi’ndeki jeotermal çalışmalar sonucu açılan kuyuda bulunan sular şifa kaynağı olacak.

Düzenlenen bilgilendirme toplantısında çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, göreve geldikleri günden itibaren Seydişehir’in termal noktasında bir beklenti içerisinde olduğunu söyledi. Bu beklentiyi yerine getirebilmek adına 0006yoğun bir çalışma başlattıklarını belirten Başkan Tutal, “Açılan kuyular üzerinde bir araştırma yapmamız gerekiyordu. 2014 yılının sonlarına doğru MTA ile yapılan yazışmalar sonucunda daha önce açılan kuyuların jeoteknik çalışmalarını yaptırdık. Kuyuların temizliğinin yapılmasının mümkün olmadığını, mevcut şekliyle ne kadar kullanılabilirse kullanıp, daha sonra ömrünün biteceği MTA yetkilileri tarafından bizlere resmi olarak bildirildi. Bölgede jeoteknik çalışmaları devam ettirdik. 3-4 nokta tespit ettik ve bir kuyu tamamladık. Ankara’dan özel sektörden yatırımcı bir kardeşimizin açmış olduğu 850 metreye varan bir kuyu. Daha sonra bu bölgede kuyu açma çalışmalarını başlattık. Şu anki açmış olduğumuz kuyu 700 metre civarında bir kuyu. 43 dereceye ulaşan su sıcaklığı ve bölgenin ihtiyacını karşılayacak saniyede 40 litre su akışı olan bu kuyuyu tamamladık. Elhamdülillah arzu ettiğimiz bir neticeye burada ulaştık” dedi.Başkan Tutal, termal sahanın karşısında bulunan 365 metrekarelik bir mera arazisi olduğunu da dile getirerek, “Yaptığımız girişimler sonucunda araziyi mera vasfından çıkartarak hazine arazisine dönüştürerek TOKİ’ye devrettik. Biz daha sonra TOKİ’den 315 bin metrekaresini satın aldık. Şu an hem kuyumuz hem suyumuz hem de gayri menkulümüz mevcut” diye konuştu.

“Haziran ayının son haftası ihalemizi yapacağız”

Yapılan çalışmalar hakkında tarih de veren Başkan Tutal, “Eski Garaj’da 6 Haziran ihale tarihimizi vermiştik. Burada da bir sosyal tesis, karşı bölgeye içinde Türk hamamı, saunası, Fin hamamı, termal havuzu, yüzme havuzu ve fitness salonu ve kafeteryası olan, aynı bölümün bayanlar kısmının da mevcut olduğu bir projeyi şu anda tamamlamak üzereyiz. Proje tamamlanacak. Proje bedelini tespit ettikten sonra ihale girişimlerine başlayacağız. Haziran ayının son haftasında veya Temmuz ayı içerisinde ihalesini yapacağız. İnşallah biz 2018 içinde termalden faydalanabilecek bir sosyal tesisi Seydişehirimize kazandırmış olacağız” şekkinde konuştu.

İnceleyin:  Başkan Sedat Balkı, vatandaşları Vize'ye davet etti

“Önümüzdeki aylarda bu bölgede inşaat çalışmalarımız başlayacak”

Seydişehir’de termal seracılık ve termal otelcilik noktasında görüşmeler yaptıklarını kaydeden Başkan Tutal, “OSB’ye kadar olan arazi 50 bin metrekarelik bir arazi. Bir şahsa ait. Termal sera yapma noktasında yatırımcılarla kendisini buluşturduk. Önümüzdeki günlerde termal seracılık çalışmaları burada başlayacak. Şu an projelerini hazırlayan 50 bin metrekare tahsis yapacağımız en az 100 yataklı bir otel yapacak yatırımcılarımız var. Önümüzdeki aylarda bu bölgede inşaat çalışmalarımız başlayacak. Yukarı bölgede bulunan kuyularımız mekanik temizliği yapılamayacağı için onları kullanabildiğimiz kadar kullanacağız. İnşallah önümüzdeki yıllarda ilçemizin bir Afyonkarahisar, bir Denizli gibi olması için hiç bir engeli yok. Bu noktada basın mensuplarımıza, Seydişehirli sivil toplum örgütü temsilcilerimize, siyasi parti ilçe başkanlarımıza ciddi görevler düşüyor. Kendilerinin desteklerini arzu ediyoruz. İnşallah söylediğimiz gibi önümüzdeki zaman dilimi içerisinde Seydişehir, bölgemizin termal noktasında parlayan bir yıldızı olacak” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları