BÜYÜKŞEHİR TOHUM TAKAS GÜNLERİ İLE İLÇELERDE
BÜYÜKŞEHİR TOHUM TAKAS GÜNLERİ İLE İLÇELERDE

Eskişehir Belediyesi Tohum Takas Günleri İlçelerde Başlıyor. Kırsalda hayata geçirilen projeler ile üreticilerin yanında olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kendi üretim alanlarında çoğalttığı yerel tohumları 16 Mart-2 Nisan tarihleri arasında kent merkezi dışında kalan ilçelerde vatandaşlar ile paylaşacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yerli üretimi desteklemek adına hayata geçirdiği proje Türkiye’ye örnek oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yerli Tohum Üretme Merkezi’nde çoğaltılan ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen tohum takas şenliklerine gönderilen atalık tohumlar, kent merkezi dışında kalan 12 ilçedeki vatandaşlarla buluşmaya hazırlanıyor.

BÜYÜKŞEHİR TOHUM TAKAS GÜNLERİ İLE İLÇELERDE
BÜYÜKŞEHİR TOHUM TAKAS GÜNLERİ İLE İLÇELERDE

“Tohumun bankası topraktır.”

Baharın gelişi ile tohumları çimlendirmeye başlayacaklarını ifade eden Başkan Büyükerşen  “Tohumun bankası topraktır. Ülkemizin tarımda dışa bağımlığının önüne geçilebilmesi için yerli tohum konusuna hassasiyet ile yaklaşmaya devam edeceğiz. Uzman personellerimiz ile halkımız için en verimli tohumları elde etmek, bunları çoğaltmak ve başta üreticilerimiz olmak üzere tüm halkımıza dağıtarak, yerli tohumlarla üretimi arttırmak istiyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile 2018 yılı içerisinde 595 bin tohum ürettik. Bu takas günleri vesilesiyle yerli tohumlar ile üretimin artacağına inanıyoruz. Tohum takasının yanı sıra, kırsal alanlarımızda yaban hayatını koruma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla ekiplerimiz vatandaşlarımıza bilinçlendirme çalışması da yapacak. Ben yerli tohum ile üretim yapan veya yapmak isteyen tüm hemşehrilerimizi 16 Mart-2 Nisan arasında ilçe merkezlerimizdeki pazar alanlarına bekliyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR TOHUM TAKAS GÜNLERİ İLE İLÇELERDE
BÜYÜKŞEHİR TOHUM TAKAS GÜNLERİ İLE İLÇELERDE

Tohuk Takas Günleri:

16 Mart’ta Seyitgazi’de

17 Mart’ta Beylikova’da

18 Mart’ta Sivrihisar’da

19 Mart’ta İnönü’de

20 Mart’ta Çifteler’de

21 Mart’ta Alpu’da

24 Mart’ta Han’da

26 Mart’ta Mahmudiye’de

27 Mart’ta Sarıcakaya’da

28 Mart’ta Mihalıççık’da

30 Mart’ta Günyüzü’nde

2 Nisan’da da Mihalgazi’de Yerli Tohum Takas Günleri gerçekleştirilecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Meram " Sağlıklı Hayat Merkezi’Kavuşturan Proje Protokolu İmzalandı