İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa ilçesinde 40 bin adet meyve fidanı dağıtımına başladı. Belediyenin üreticiye vereceği toplam fidan sayısının 3,5 milyonu aşacağı belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı sağlamak için üreticilere yönelik destekleme projelerini sürdürüyor. Belediye, bu kez Kemalpaşa ilçesinde meyve fidanı dağıtımı gerçekleştirdi. Dağıtım törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, muhtarlar, ziraat odaları ve kooperatif başkanları ile üreticiler katıldı. Törende, bin 602 üreticiye toplam 40 bin adet meyve fidanı dağıtımının da startı verildi.

3,5 milyon fidan

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsal kesimde gelir getirici faaliyetleri desteklemek amacıyla 2009 yılından bu yana üreticiye ücretsiz meyve fidanı dağıtıyor. 2018 bahar döneminde dağıtılacak fidanlarla birlikte toplam 3,5 milyon fidan dağıtılmış olacak. Kemalpaşa ilçesinde ise dağıtılan meyve fidanı sayısı 325 bine ulaşacak.

“Hedef kalkınmada en iyisi

Başkan Aziz Kocaoğlu, kırsal kalkınmada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin neler yaptığını en çok çiftçinin bildiğini ifade etti. Kocaoğlu, “Kalkınma öyle bir şey ki; her zaman daha iyiyi yapmak zorundasınız. Ova yollarının asfaltlanmasıyla işe koyulduk. Şimdi ise toprak analizinden tutun da erken uyarı sistemine, bal paketleme tesisinden koyun keçi dağıtımına
kadar üreticinin lokmasının büyümesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ama bu durumun sürdürülebilir olması gerek. Sürdürülebilir olması için de aklın ve bilimin rehberliğinde hem üretimin hem de fiyatının karlılığın artması, kalitesi artan ürünün de pazarlanması gerek. Ne iş yaparsanız yapın pazarlama da başlar pazarlama da biter” dedi.

“Görevimiz, birbirimize sahip çıkmak

Ülke olarak ciddi sıkıntılardan geçildiğini ifade eden Kocaoğlu, “Dış politikamızda problem var. Yalnızlığımız ekonomiye ve giderek faizlere yansıyor. Türkiye uzunca bir süreden sonra sınır dışında operasyona katıldı. Bize düşen görev, birbirimize sahip çıkmak. Burası bizim vatanımız ve mutlaka sahip çıkmamız gerek. Afrin’de şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Törende ayrıca, Nazarköy El Yapımı Nazarboncuğu Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Uğur Karataş, Başkan Kocaoğlu’na nazar ağacı hediye etti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmir, ISO 10002 belgesini alan ilk belediye oldu