Çocuklar klavye bağımlısı olmasın, koşmayı, terlemeyi unutmasın 

Adana Büyükşehir Belediyesi, Çocuk Oyunları ve Spor  Kulüpleri Konfederasyonu (ÇOSKK), Mendil Kapmaca Federasyonu Adana  İl Temsilciliği tarafından, 13-14 Ağustos tarihleri arasında Adana Geleneksel Çocuk Oyunları Turnuvası düzenlenecek. 

BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞININ AZALTILMASI HEDEFLENİYOR
Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Fahri Durukan, 13 Ağustos Cumartesi günü Eski İl Özel İdare Futbol Sahası’nda başlayacak olan Adana Geleneksel Çocuk Oyunları Turnuvası’nın önemine değinerek, “Sadece bu oyunları yaşatmayı hedeflemedik. Ana hedefimiz; günümüz çağında çocuklarımızın bilgisayar oyunlarına bağımlılıklarını azaltmak ve çocuklarımız arasındaki dostluk bağlarını pekiştirmektir. Unutulmasın ki kalıcı dostluklar çocukluk çağında başlar, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi insani değerler bu dönemlerde şekillenir” dedi.

YAŞAYARAK ÖĞRENME FIRSATI

Çocukların eve kapanıp bilgisayar oyunlarına bağımlı hale gelmesine dair endişelerini dile getiren Durukan, “ Buna paralel olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın beden ve ruh sağlıkları bozulmaktadır. Bu tip turnuvalar ve eğitsel oyunlar ile çocuklarımız, teknolojinin bazı zararlı etkilerinden kurtuluyor. Çocuklar, geleneksel oyunlarla fiziksel aktivite yapmanın yanı sıra, sosyal yönden gelişim göstererek paylaşmayı, dayanışmayı, otoriteye saygıyı, demokrasi kültürünü, kazanma ve kaybetme olgusunu, başarmanın mutluluğunu ve hayata dair tüm psikososyal değerleri tanıma, tecrübe etme ve yaşayarak öğrenme fırsatı yakalıyor’’ diye konuştu.

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatları doğrultusunda bundan sonra da çocukların yararına olacak her türlü organizasyon içinde bulunacaklarını kaydeden Durukan, şu mesajı verdi: “13 Ağustos’ta tüm çocuklarımızı ve velilerimizi saat 16:00’da Eski İl Özel İdare Futbol Sahası’na bekliyoruz.’’Çocuk oyunları

Facebook Yorumları
İnceleyin:  15. Uluslararası Leylek Festivali başlıyor