genç tiyatrocu 2

Genç tiyatrocu adayları, Yenimahalle Belediyesi ve Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle projelendirilen ücretsiz konservatuvar eğitimi için yarıştı. 

ANKARA – Başkent’in genç tiyatrocu adayları, Yenimahalle Belediyesi ve Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliği ile Yenimahalle’de hayata geçirilen ücretsiz konservatuvar eğitimi için ilk performanslarını sergiledi. Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapılan seçmelerde performanslarıyla jüriyi etkilemeyi başaran 30 genç için sahne kapıları aralandı.

Kültür sanat dünyasına sayısız oyuncu kazandıran Türkiye’nin köklü sanat akademilerinden Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin usta eğitmenleri karşısında ter döken tiyatrocu adaylarını Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da yalnız bırakmadı. Adayların ilk sahne tecrübesinde heyecanlarını paylaşan Başkan Yaşar, “Başkent’in yeni tiyatro oyuncuları Yenimahalle’de yetişecek. Hepinizle gururu duyuyorum” diyerek gençlere eğitim hayatlarında başarı diledi.

Genç tiyatrocu adayları performanslarını sergiledi

Yabancı ya da yerli bir eserden, bir komedi, bir dram olmak üzere iki parça ve bir şiirle elemelere katılarak jüriden tam not alan 30 genç, tam burslu olarak şubat ayında ders başı yapacak. Performanslarıyla sahnede gelecek vadeden gençler, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi birinci katta konumlandırılan Yenimahalle Konservatuvarı’nda; 2 uygulama, 2 teorik, 2 etüt sınıfı, 1 kütüphane ve 1 dans, müzik odasında 2 yıl boyunca eğitim alacak.

Öğrenciler iki yıl çeşitli konularda eğitim alacak

Öğrenciler, devam zorunluluğu olan eğitimlerinin ilk yılında oyunculuk yöntemleri, doğaçlama, oyunculuk temel teknikleri, dünya tiyatro tarihi, diksiyon, şan, dans dersleri alacak. İkinci yılda; temel oyunculuk, role hazırlık, dünya tiyatro tarihi, metin inceleme, diksiyon, şan, dans derslerini alacak. Eğitimini başarıyla tamamlayan gençler, mezuniyet oyunu ile ilk sahnelerini yapacak.

Ayrıca mezun olan öğrenciler, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu kadrosunda oyuncu olarak performanslarını sergileme imkanı bulacak.

genç tiyatrocu 1

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Odunpazarı Gazetecilik Sohbetlerinde Medya ve Kadın Konuştu