uzman teyze 2

Gaziantep Büyükşehir, İl Milli Eğitim ve İŞKUR, çocuk gelişimi ve bakımı konusunda “Uzman Teyze” yetiştirmek için kolları sıvadı. 

GAZİANTEP – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) tarafından İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle verilecek Çocuk Gelişimi ve Bakımında Temel Bilgiler ve Etkinlikler Kursu’nun lansmanı yapıldı. Büyükşehir Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen lansmana Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halit Ateş ve kursiyerler katıldı.

574 saat sürecek kursta, hijyen ve sanitasyon, ilk yardım, çocuklarda beslenme, ağız ve diş sağlığı eğitimleri verilecek. Ayrıca çocuklarda gelişim dönemleri ve gelişime etki eden faktörleri, çocuklarda iletişim, beslenme, sağlık, temizlik ve güvenlik önlemleri, sanat, oyun, hareket ve müzik etkinliği gösterilecek. Kurs sonunda eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler, İŞKUR tarafından çocuk bakımı alanında istihdam edilip “Uzman Teyze” olarak adlandırılacak.

“Uzman Teyze” projesi örnek olacak 

Lansmanda konuşan Başkan Şahin, çalışmada kadınların güçlendirilmesi adına önemli başlıklar olduğunu söyledi. Şahin, “Birincisi başlık tabi ki eğitim. Eğitim olmazsa olmaz. İkincisi sağlık. Bir annenin sağlıklı düşünmesi ve bir kadının iyi yetişmesi ve sağlıklı olması lazım. Sosyal güvenlik sistemimiz ve çocuklara karşı çalışmalar büyük bir kolaylık sağladı. Dünya bu konuları çözemezken biz başarmışız. Neye önem verirsen onu başarıyorsun” dedi.

Üçüncü başlığın ise istihdam olduğuna işaret eden Şahin, “Annelik ve iş birbirinin alternatifi değil. Bunun beraber yapılacağını göstermek için önemli bir çalışma yaptık. Bütün bilim dünyası artık 0-3 yaş arası diyor. Yetenek, yabancı dil için çok önemli bu periyotu ıskalamamak gerek. Baştan bu işi sağlam tutmak gerek ve başındaki bu kişilerin iyi yetişmesi gerekiyor. Anne iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışır ama eksik bilgi, başka yerlerden duymayla farklı şekilde çocuğu zorlar. Anneyi ve bakıcıyı çok iyi yetiştirmek gerekiyor. Uzmanlaşma gerekiyor. Bu model bütün Türkiye’de örnek olarak gösterilmeli, evlatlarımız geleceğe iyi hazırlanmalı. Biz güzel işleri yapmaya devam edeceğiz, sizlere ihtiyacımız var. Annelere ihtiyacımız var. 2 milyon vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  En çevreci Belediye’den bir proje daha; FETHİYE

“Güçlü projeler üretmek gerekiyor”

Başkan Şahin, kadına ve çocuğa dair her konuda kurumların gücünü birleştiğinin altını çizdi. “Eğitim olmazsa olmaz, dedik. Artık altyapı belediyeciliği bitmiştir, insana yatırım yapan, insanı merkeze alan anlayışla çalışıyoruz” diyen Şahin, şunları kaydetti:

“Burada kadını ve anneyi merkeze aldık. Kadın şefkat, merhamet, akıl, vicdandır. Yüce mevlam kadınla erkeği beraber birbirini tamamlasın diye yaratmış. Bir kanatla bir kuş uçamaz. Kadınsız demokrasi, kalkınma olmaz. Bu yüzden 2014 yılında başkanlığımızı yapılandırırken, kadın dostu, çocuk dostu bir kent yapalım dedik. Olacaksa onların yaşam kalitesini olumlu etkileyecek, annenin hayır duasını alacak güçlü projeler üretmek gerekiyordu. Önce kurumsal kapasitemizi ona göre yapılandırdık. Arkadaşlara talimat vererek gerekirse bir köprülü kavşak yapmayalım, insana, kadına, çocuğa, engelliye dair meselelere bütçe ayıralım dedik ve GASMEK böylece başlamış oldu. Hakikaten markalaşma büyük bir maceradır. Bizim medeniyetimiz sürekli kendimizi yenilemeyi emrediyor. GASMEK’i de bu amaçla yönlendirip, güçlendirmeye sürekli devam ediyoruz.”

İl Milli Eğitim Müdürü Ateş’ten teşekkür

İl Milli Eğitim Müdürü Başkan Vekili Halit Ateş, “Uygulamaya aldığımız projelerin birçoğunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle iş birliği yapıyoruz. Bu anlamda GASMEK kurslarında ve daha birçok projede Belediye Başkanı Şahin bize destek veriyor. Ne zaman bir şeye ihtiyacımız olsa bizi hiç geri göndermedi. Eğitim adına ne varsa desteklerim, dedi” ifadelerini kullandı.

Projenin farkındalık yaratması hedefleniyor

İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin ise, projenin farkındalık yaratacağını vurguladı. Gaziantep Büyükşehir ve İl Milli Eğitim Müdürüne kadına yönelik projelerden dolayı teşekkür eden Ekin, çocuk bakımında eğitimin ve bilginin önemine değindi.

Konuşmaların sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin ve İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Halit Ateş arasında kurs protokolü imzalandı.

İnceleyin:  Ordu' da Kaçırılmayacak Fırsat Son 52 Daire Satışa Sunuluyor

uzman teyze 1

Facebook Yorumları