BÜYÜKŞEHİR GAZİANTEP İÇİN 4 ÜNİVERSİTEYLE İNOVASYON GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ 2

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile şehirde bulunan 4 üniversite, inovasyon kulüplerinin çalışma prensiplerini ve usulünü belirlemek amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

GAZİANTEP – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, SANKO Üniversitesi’yle Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında üniversitelerde kurulan inovasyon kulüpleri ve öğrenci toplulukları çatısı altında düzenlenecek faaliyetlerde işbirliğinde bulunmak amacıyla protokol yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Makamı’nda gerçekleşen imza törenine, Başkan Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ali Gür, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı ile Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’yla üniversite öğrencileri katıldı.

Gaziantep ilindeki 1 milyon gence destek olunacak

Protokol kapsamında, imzacı kurumlar arasında; sosyal ve eğitsel projeler, geziler, atölye çalışmaları, yarışmalar, çalıştaylar, inovasyon zirveleri, üniversite söyleşileri gerçekleştirilecek. Böylelikle şehirde bulunan 1 milyon gence, kendini ifade etme gücü, özgüven ve fırsat eşitliği için destek olunacak. Çalışmalar, Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Gönüllü Kuruluşlar Koordinatörlüğü’yle, Ekonomik Gelişim Ar-Ge ve İnovasyon Daire Başkanlığı işbirliğinde düzenlenecek.

“Gaziantep için önemli bir konuda işbirliği yapılacak”

İmza töreninde konuşan Başkan Şahin, şehir için önemli bir konuda işbirliği yapılacağını vurguladı. Şahin, “Biz sanayi, gastronomi, üretim ve aynı zamanda üniversiteler şehriyiz. Bugün bu protokolle doğruyla pratiği birleştireceğiz. Sosyal sorumluluk projelerinin altyapısına destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. ‘Birlikten kuvvet doğar’ anlayışıyla da bu protokolü hazırladık. Her bir rektörüme müteşekkirim verdiği desteklerden dolayı. Protokolün oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, öğrencilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ar-Ge ve inovasyon alanında büyük adımlar atıldı

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Üniversitesi’nin 28 konuda işbirliği yaptığını hatırlattı. Rektör Gür, “Yeni olarak da Ar-Ge ve inovasyon alanında büyük adımlar atıldı. Üniversitelerimizle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin ortak akıl yürütmesi takdire şayandır. Çok güzel işler çıkacak ve diğer şehirlere örnek olacaktır. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İnceleyin:  SEMPOZYUM: SANATTA GELENEK, GELENEKTE SANAT

“Bütün kurumlar birlikte çalışmaya hazır”

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen de, Gaziantep’in üniversiteler şehri olduğuna değindi. Rektör Sözen, “Bu şehir, Ar-Ge ve inovasyon konusunda yeni bir ekosistemin temsilcisi. Başkan Fatma Şahin’in gösterdiği model şehir yolunda her alanda ilerleyip kendini göstermeye çalışıyor. Daha önce bu konularda da işbirliği yapıyorduk. Bizim mottomuz Gaziantep için bütün kurumlar birlikte çalışmaya hazır” ifadelerini kullandı.

“Gazi şehir inovatif düşünceyi seviyor”

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı ise, Gazi şehrin inovatif düşünceyi sevdiğini belirtti. Rektör Dağlı, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden başka belediyelerin görevleri içerisinde Ar-Ge ve İnovasyon işine giren başka bir kurum yok. Bu konuda bizlere Büyükşehir olarak ön ayak oldunuz. Güveniniz, samimiyetinizle böyle bir fırsat yarattığınız için teşekkür ederiz. 4 üniversitenin birden aynı konu üzerinde bir mutabakat sağlaması tamamen Başkan Fatma Şahin’in sayesinde olmuştur” şeklinde konuştu.

“Üniversitelerin görevi sıkıntıları gidermektir”

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu de, “Üniversitelerin görevleri talebe, öğretim görevlisi yetiştirmek ve yeni alanlarlar açarak sıkıntıları yaratıcı yollarla gidermektir. Bu protokol bunun başlangıcı oldu. Hayırlı işler yaparız. Başkanımızı da sürekli yanımızda hissediyoruz. İyi işler çıkacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

BÜYÜKŞEHİR GAZİANTEP İÇİN 4 ÜNİVERSİTEYLE İNOVASYON GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ 3

Facebook Yorumları