Şanlıurfa’da bulunan dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de “Senfonik Urfa Türküleri” konseri düzenlendi. Konsere, yerli ve yabancı turistler ilgi gösterdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2018 Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa’da Müzik Sempozyumu’”, Göbeklitepe’de yapılan ‘Senfonik Urfa Türküleri Konseri’ ile son buldu. 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Göbeklitepe’teki konsere yerli ve yabancı turistler ilgi gösterdi. Konserde, Urfa Ahengi Grubu, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve şef Mehmet Özbek’in Göbeklitepe’de sunduğu Senfonik Urfa Türküleri konserinde 13 türkü seslendirildi.

“Şanlıurfa bir müzik şehridir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa’nın bir müzik şehri olduğunu söyledi. Çiftçi, akademik anlamda 63 bildiri sunumunun yapıldığı sempozyum ile Şanlıurfa’nın yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyeni buluşturduğunu anlattı. Çiftçi, “Dünyanın önemli noktalarından biri kabul edilen Göbeklitepe’den Şanlıurfa müziğiyle dünyaya mesaj vermek istedik. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Sempozyum kapsamında katkı veren tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Şanlıurfa bir müzik şehridir, müziğimize sahip çıkacağız” dedi.

Şanlıurfa yöresine özgü türkülerin seslendirildiği senfoni konseri vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı. Renkli görüntülerin yaşandığı konserde şef Mehmet Özbek, Şanlıurfa müziğinin de tıpkı dünya literatüründe yer alan Göbeklitepe gibi değeri hak ettiğini dile getirdi.

3 dilde parçalar seslendirildi

Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Şube Müdürlüğü tarafından kurulan ‘Ruha Medeniyetler Korosu’nun sahne aldığı gecede, Türkçe, Kürtçe ve Arapça eserler seslendirdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde