Gümüşhane şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan Akçakale Mağarası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından turizme açılacak. Şehrin uzun yıllardır hayalini kurduğu mağaranın turizme açılacağı müjdesini, Gümüşhane Valisi Okay Memiş verdi.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş

Yaklaşık 2 futbol sahası büyüklüğündeki 19 bin metrekare iç alanı, 40 metreden yüksek tavanıyla Türkiye’nin en büyük mağaralarından birisi olan Akçakale Mağarası ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen uzman heyet incelemede bulundu. Gümüşhane Valisi Okay Memiş, “Yapılan incelemede mağaranın girişinde riskli bir alan vardı. Orayı da düzeltecek şekilde bir çalışma yapıp Akçakale Mağarası’nı turizme kazandırmayı hedeflediler. Allah nasip ederse Akçakale Mağarasını turizme açacağız” dedi.

Vali Memiş, Akçakale Mağarası’nın turizme açılmasıyla birlikte önemli bir destinasyonu daha vatandaşların hizmetine sunacaklarını kaydetti. Vali Memiş, “İl merkezine çok yakın konumdaki Akçakale Mağaramızın turizme açılmasıyla birlikte ciddi bir hareketlilik yaşayacağız. Mevcutta turizme hizmet veren Karaca Mağaramızı yılda yaklaşık 100 bin kişi ziyaret ediyor. İl merkezindeki 5 yıldızlı otelimizin ve diğer sosyal tesislerimizin de açılmasıyla birlikte bu alanlara gelen turistlerimizi devasa büyüklükte ve eşsiz güzellikler
barındıran Akçakale Mağaramızı da ziyaret ettireceğiz. İl merkezine yakın bir mağara olması bizim için büyük bir avantaj ve bu avantajı kullanacağız” diye konuştu.

Turizm yatırımları gün sayıyor

Vali Memiş çok önemli bir turizm destinasyonu olacak olan Torul Kalesi’ndeki cam teras çalışmalarının da bitmek üzere olduğunu anlattı. Memiş, il merkezindeki Canca Kalesi ile ilgili olarak da yol ve altyapısını önümüzdeki yıl yapacaklarını belirtti. Memiş, yolu genişletilecek olan Canca Kalesi için hazırlanan projenin revize edildikten sonra hemen başlanacağını aktardı. Vali Memiş, yine Süleymaniye Mahallesi’nde de butik otel ihalesinin önümüzdeki günlerde başlayacağını sözlerine ekledi.

Akçakale Köyü Arsa Mahallesi sınırları içinde yer alan ve içerisinde dört ayrı yerde küçük göllerin bulunduğu, mağara gelişim dönemi itibarı ile olgunluk dönemine ulaşan mağarada sarkıt, dikit, mağara incisi, mağara çiçeği, flama, duvar travertenler gibi eşsiz güzellikte damlataşları yer alıyor.
Facebook Yorumları
İnceleyin:  Daha temiz bir hava için...