Hakkari Valiliği’nin organize ettiği İl Kültür Turizm, İl Özel İdaresi, Hakkari Üniversitesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün de destek verdiği festivale Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, kurum amirleri ve 5 bine yakın kişi katıldı. Festival alanında Mehmetçik de yoğun güvenlik önlemi aldı.

Festivalin açılışı ellerinde meşale bulunan kayakçıların gösterisiyle yapıldı. Festivalde, trekking, kayak ve snowboard gösterisi, kar raftingi, kar simidi ve leğen kayma yarışması, kızak yarışması, hedikle yürüme yarışı, kayaklı koşu, kayaklı yamaç paraşütü, kar güreşi, kar voleybolu ve zirve tırmanışı gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak da, davetlilerle birlikte kar üzeride rafting yaptı. Yarışmalarda ve etkinliklerde ilginç görüntüler ortaya çıktı.

KAYAK SEZONU HAKKARİ’DE HALA KAPANMADI

Hakkari'nin kış turizmindeki potansiyelini tanıtmak amacıyla Merga Bütan Kayak Merkezi'nde düzenlenen kar festivalinde renkli görüntüler oluştu. Vali Toprak festival alanında bir konuşma yaptı. ( Yılmaz Kazandıoğlu - Anadolu Ajansı )

Festivalde konuşan Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkari’nin doğal güzellikleri ve turizmine dikkat çekti. Bu güzelliklerin Türkiye’nin hiç bir yerinde olmadığını anlatan Vali Toprak, şöyle dedi: “Hakkari’nin dağları, ovaları, yaylalarında gerçekten kar başka bir güzellik sergiliyor. Nisan ayına 3-4 gün kalmasına rağmen halen kristal ve toz halindeki bu kar üzerinde bulunmak buranın kış sporlarına ne denli müsait olduğunun bir göstergesidir.Türkiye’nin bir çok ilinde havaların ısınması dolayısıyla kayak sezonu kapandı. Fakat son 10 gündür Hakkari’de yağan kar kalın bir katman halinde bizlerin istifadesine devam ediyor. Bunuda bu vesileyle bütün kayakseverlere duyurmak istiyorum. Halen iki metrenin üzerinde özelliğini kaybetmemiş kayak için çok elverişli bir zemin ve mekan var. En az 20-25 gün daha kayakseverlere hizmet verecek durumda. Kar festivalimizi de Mart ayı sonlarına planlamamızın bir sebebi de buradaki kar kalitesini, sezonun uzunluğunu bütün Türkiye’ye ve kayakseverlere göstermekti.”

İnceleyin:  "Bulutlara Dokunun Projesi" tamamlandı

Facebook Yorumları