Hakkari’nin Çukurca Belediyesi tarafından tarihi kale evleri ile ilgili çalışma başlatıldı. Evler, temizlenip, turizme kazandırılacak. Kale evleri, restore edildikten sonra kafe, restoran ve sosyal donatı alanları ile butik oteller gibi yeni yaşam alanları oluşturulacak.

Hakkari’nin Çukurca İlçe Belediyesi ve DAP tarafından Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan tarihi kale evlerinin turizme kazandırılması ve yeni yaşam alanı oluşturulması için çalışma başlatıldı. Yaklaşık 400 yıllık geçmişe sahip, içinde 21 yapının bulunduğu tarihi kale evlerinde ilk etapta temizlik çalışması başlatıldı. Belediyenin temizlik işçilerince yapılan çalışmaların ardından da kale evlerinin restore edilmesi için çalışmalara başlanacak.

Afed bölgesi ilan edilmişti

Kale evleri, Bakanlar Kurulu kararıyla 1991 yılında ‘afet bölgesi’ ilan edildi. Evler, 1998’de de terk edildi. Kale evleri, geçen yıl İl Kültür Turizm Müdürlüğünce 1’inci derece sit alanı olarak tescillendi. Sivil mimarinin en güzel örneklerinden kale evlerinin içinde kafe, restoran ve sosyal donatı alanları ile butik oteller gibi yeni yaşam alanları oluşturulacak.

Çukurca Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Temel Ayca, alanla ilgili proje çalışmaları tamamlandıktan sonra ihale aşamasına geçileceğini belirtti. Ayca, bu yıl da 5 yapıyı bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  'Turp Gibi Kadıköy' sporları devam ediyor