İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyonundan hazırlanan Haremeyn Hac-Mukaddese Yolculuk Sergisi, Ordu’da açıldı.

İlki İBB tarafından Ramazan ayında Yenikapı’da açılan Haremeyn Hac-Mukaddese Yolculuk Sergisi, Büyükşehir Belediyesinin talebi üzerine Gaziantep’te açılmıştı. Gaziantep’teki sergiyi üç haftada 23 bin kişi ziyaret etmişti. Ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Haremeyn sergisini talep etti. İBB ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Osmanlı Dönemi’ndeki hac yolculuğunu anlatan “Haremeyn Hac-Mukaddese Yolculuk Sergisi”, Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde vatandaşlarla buluştu.

Serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz başta olmak üzere, Genel Sekreter Bülent Civelek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Protokol Üyeleri, Daire Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

“Mutluluğunu yaşıyorum”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Sanat Galerisi’nin çok önemli bir sergiye ev sahipliği yaptığını belirtti. Yılmaz, “Haremeyn, Hac – Mukaddese Yolculuk” adlı sergiyle birbirinden özel eserleri Ordulularla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yılmaz, eskiden ulaşımın zor olduğu dönemlerde hac yolculuğunun çok uzun sürdüğüne ve meşakkatli bir yolculuk sonrasında kutsal topraklara ulaşıldığına dikkat çekti. Başkan Yılmaz, “Bundan yüz yıl öncesine kadar ulaşım imkanlarının çok zor olduğu dönemlerde hacı adayları yaklaşık 9 ay süren bir yolculuktan sonra kutsal topraklara ulaşıyordu. Bu yolculuğu güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için de belirli noktalarda toplanarak ‘Surre Alayları’ oluşturulur ve hac yolculuğuna çıkılırdı. İşte bu sergimizde de kutsal yolculuğu ve Haremeyn’i anlatan eserleri sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

“Çok sayıda eser bulunuyor”

Yılmaz, kutsal toprakların manevi havasının sergi vasıtasıyla Ordu’ya geldiğini söyledi. Başkan Enver Yılmaz, “Dinimize göre imkânı olanların hac ibadetini yerine getirmesi farzdır. Hac ibadetini yapan hemşerilerimiz o mübarek toprakları görüyor ancak bu herkese nasip olmuyor. Bu nedenle imkânı olmayan veya çeşitli nedenlerle o mübarek beldeleri göremeyenler için biz de İstanbul Büyükşehir Belediyemizle birlikte içerisinde Kâbe örtüsü, yazma eser, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf ve çeşitli objelerin yanı sıra Hz. Peygamberimizin sakal-ı şeriflerinin de yer aldığı bu sergiyi hemşerilerimizle buluşturmak istedik. Bütün Orduluları bu kıymetli sergimizi gezip görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  KARDEŞLİĞİN TÜRKÜSÜ KAYSERİ'DEN YÜKSELDİ

11 Ocak’a kadar açık olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder ise sergiyi ramazan ayında Yenikapı’da açtıklarını anımsatarak olumlu tepkiler aldıklarını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ciddi bir müze koleksiyonu olduğunu vurgulayan Minder, kutsal emanetleri Ordu iline getirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlardan ve onların yolculuğuna şahitlik eden kişilerden günümüze kalan malzemelerin yer aldığı sergi 14 Aralık 2017 ve 11 Ocak 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Facebook Yorumları