Hatay Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Muhsin Cömert, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi, Hatay Kent Konseyi işbirliğiyle Hatay Deniz Otobüsü (HADO) hayata geçiriliyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi, Hatay Kent Konseyi işbirliğiyle HADO konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı, Samandağ’da Yeni Çarşı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay’ın gelişmesine büyük bir katkı sunacağına inandıkları HADO projesinin kısa zamanda büyük heyecan oluşturduğunu söyledi. Nehir, projenin kamuoyuna mal olan, her kesim tarafından kabul gören bir proje olduğunu vurguladı. Nehir, “Siyaseten çıkabilecek engellerin önüne geçerek bu projenin hayata geçmesi için çalışmalıyız. Siyasi parti farkı gözetmeden birlikte başarmalıyız. İlimizin Kıbrıs, Beyrut’a ve birçok yerleşim birimine erişimi memleketimizin gelişimine önemli bir katkı sunacaktır. Hatay’ın bütününü etkileyecek olumlu bir proje olduğunu düşünüyoruz. Biz birlikte Hatayız. Bu proje hayata geçerse Hatay kazanacak, Türkiye kazanacak. Bizler bu projenin hayat bulması için üstümüze düşeni fazlasıyla yapacağız” dedi.

“Hatay barış kentidir”

Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon ise Hatay’ın bir barış kenti olduğunu ifade ederek, “Maalesef bölgemizde yaşanan savaşlardan kötü bir şekilde etkilendik. Kentimizin ekonomisi olumsuz yönde etkilenmiştir. Savaşların bitmesi halinde ilimizin bütün avantajlarını kullanabileceğiz. Denizden yeterince faydalanamamışız maalesef. Bu proje ile ticaret, turizm, kültürel her anlamda bir avantaj yakalayacağımıza inanıyorum. Bu çalışma hayatımıza büyük bir hizmettir. Bu projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Umarım 23 Nisan’da bu seferler başlar. Bizde yaşamımızı normalleştiririz” diye konuştu.

“Projeye 2 ay önce başladık”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Muhsin Cömert de projeye 2 ay önce başladıklarını ifade etti. Cömert, “Bu proje ile öncelikle Türkiye sonra Dünya ile yeni etkileşimler yeni iletişimler kurulacaktır. Devletin ilgili kurumlarıyla iletişim kurarak, fizibilite çalışması yaparak bu noktaya geldik. Hızlı, teknolojik gemiler bulduk. Hatay denizini kullanarak iletişimini gerçekleştirmek zorundadır. Diğer ulaşım biçimleriyle rekabet düşünmedik. Bu mantıkla hareket ettik. Türkiye Cumhuriyeti’nin ulaşımıyla alakalı projedir. İlk uluslararası yolcu ve kargo taşımacılığı projesidir. Projenin ülkemize Hatay’a katkıları vardır. Kıbrıs’ta yaşayan 36 bin Hataylı için fırsat olacaktır. Beyrut, Lübnan Antakya’ya çok benziyor. Durumlar düzeldiği takdirde Lazkiye ile bağlantı kurulması inanılmaz bir heyecan oluşturuyor. Hatay’dan daha gelişmiş olan lokasyonlarla Hatay’ın gelişimini sağlamış olacağız. Hatay’ın dünyada bir karşılığı vardır” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  4 Belediye ‘Temiz Akdeniz’ için buluştu

“23 Nisan’da başlamayı hedefliyoruz”

Cömert, proje küçük başlayacağını ama küçük kalmayacağını anlattı. Cömert, “İtalya’dan Adriyatikten buraya turist getirmeyi planlıyoruz. Bin 300 kişilik gemilerle. Biz öncelikle birinci adımımız 9 Şubat’taki meclis oylaması olacak. Meclis oylamasından sonra onaylanırsa 23 Nisan’da başlamayı hedefliyoruz. Mart ayında Türk Bayrağımızı gemilerimize çekeceğiz. Beyrut’ta, Kıbrıs’ta Türk Bayraklı gemilerimiz dolaşacaktır. Bu proje Hatay’a gelmelidir. Bu proje Hatay’ın önünü açacaktır. Bu proje Hatay’ı gerçek anlamda dünya kenti yapacaktır. A’den Z’ye Hatay’ın bütün paydaşlarıyla yaşamak istiyoruz” dedi.

Facebook Yorumları