İBB Meclisi, AK Parti, CHP, MHP ve bağımsız üyelerin ortak imzasıyla, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı Kudüs Deklarasyonu yayımladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, AK Parti, CHP, MHP ve bağımsız üyelerin ortak imzasıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı, Kudüs Deklarasyonu yayımladı. Deklarasyonu İBB Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ okudu. Gümüşdağ, “Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreğidir. Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir” dedi.

“Karar kabul edilemez”

Gümüşdağ, ABD kararının İsrail’in bu türden politikalarını özetlediğini vurguladı. Gümüşdağ, “Kudüs’ü başkent yapan girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran ABD’nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek yola girmesi, asla kabul edilemez. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti’ni, oluşturan 80 milyonun her ferdinin Birleşmiş Milletlerin kararları hilafına, Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız şekilde reddetme iradesini İBB Meclisi olarak ifade ve ilan ederiz” diye konuştu.

“Bölge güvenliğine yönelik provokasyon”

Ardından Ak Parti Meclis Grup Başkanvekili Temel Başalan konuştu. Başalan, İslam dünyasının Kudüs konusundaki hassasiyeti bilindiği halde alınan kararın bölge güvenliğine yönelik bir provokasyon olduğunu söyledi. Başalan, İsrail’in terör devleti olduğunu ve işgalci olduğunu belirtti. Başalan, “1980 yılında 478 sayılı Birleşmiş Milletler konseyinin aldığı ve altında Amerika’nın da imzası olan belgeye göre, İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi geçersizdir. Amerika’nın bu hukuk tanımaz kararını kabul etmemiz mümkün değildir. Kararı BM kararlarına uygun değil. Hukuksuz ve vicdani hiçbir dayanağı olmayan kaba kuvvete dayalıdır. İnsan onurunu hiçe sayan bu yaklaşımı kınıyoruz ve kabul etmiyoruz. Çünkü Kudüs ve Filistin meselesi yeni değildir. İsrail yönetimi Müslümanların Kudüs’teki varlığını sınırlandırmaya ve hatta sonlandırmaya yönelik kötü niyetini bölgeyi işgal ettiği 1947’den beri her fırsatta gösteriyor.1947’den beri zaten Filistin hep işgale uğramıştır” dedi.

İnceleyin:  Güney’in 8 Mahallesine Nitelikli İçme Suyu

“Yeni bir oyun tezgahlıyorlar”

CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise, Trump’ın aldığı karara tepki gösterdi. Gülsever, “ABD, emperyalizmin en büyük silahı olan mazlum halklar arasında savaş ve çatışma ortamı yaratma kozunu bir kez daha kullanmaya çalıştı” ifadelerinde bulundu.

Gülsever, yıllarca Ortadoğu’yu kan gölüne çevirenlerin şimdi de yeni bir oyun tezgahladıklarını aktardı. Gülsever, şunları kaydetti:
“Trump kendi siyasal iktidarını korumaya çalışıyor. Amerikan halkı ve devleti üzerinde kaybolan itibarını yeniden sağlayabilmek istiyor. Bu amaçla Yahudi lobisi ve medyasını kullanmaya çalışıyor. Bilinmelidir ki dün olduğu gibi bugün de yarın da yurtsever Türk halkı buna müsaade etmeyecektir. Kutsal alanlarımıza dokunmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacaktır.”

Facebook Yorumları