Görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve iki iş adamının da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında açılan davaya yayın yasağı getirildi.

Görevden alınan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin “haksız mal edinme ve gizleme” ve “ihaleye fesat karıştırma” suçlarından 12 yıla hapis cezasının istendiği davanın duruşması yapıldı. Davada, Park ve Bahçeler Müdür Vekili İrfan Birinci, Buz İnşaat Taah. San. Tic. A.Ş.’nin eski yetkilisi temsilcisi Uğur Atalay’ın da bulunduğu 5 şüphelinin ise “ihaleye fesat karıştırma” suçlarından 7’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yayın yasağı kararı

Duruşma, Anadolu 30. Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı. İlk duruşmaya İlgezdi ve diğer sanıklar katılmadı. İlgezdi’nin avukatı Ali Diren, müvekkilinin kişilik haklarının korunması yönünden yargılamanın kapalı yapılmasını ve yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkeme ise, İlgezdi’nin Belediye Başkanı sıfatıyla hakkında bazı basın yayın organlarında haber yapıldığını belirtti. Mahkeme, bu yayınların dava konusuyla ilgili olduğu ve İlgezdi’nin yayınlarla ilgili şikayette bulunduğunu belirtti. Mahkeme, açık duruşmanın içeriğinin sanık ile aile yakınlarının saygınlık, onur ve haklarına dokunacak nitelikte olabileceğini değerlendirdi. Mahkeme, duruşma içeriğinin kısmen veya tamamen yayınlanmasının yasaklanmasına karar verdi.

3 sanık hakkında zorla getirilme kararı

Sanıklar Battal İlgezdi ve Uzunlar’ın mazeretlerini kabul eden mahkeme, tebligata rağmen gelmeyen aralarında Ataşehir Belediyesi’nde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde vekaleten müdür İrfan Birinci’nin de bulunduğu 3 sanığın gelecek celse zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İnegöl, Ayasofya'nın ahşap işlerine talip