IMG_4409Kağıthane Belediyesi Yaşam Beceri Atölyeleri’nde, belirli yaş grubundaki çocuklara yönelik ücretsiz kurslar düzenleniyor. Düzenlenen kurslar arasında çocukların yoğun ilgi gösterdiği mutfak sınıfında, birçok kursiyer, yemek yapmanın inceliklerini öğreniyor.

Kağıthane Belediyesi Talatpaşa Yaşam Beceri Atölyeleri Aşçılık Branş Öğretmeni Elif Bargünoğlu, cocukların mutfakta yer almaya annelerine yardım ederek başladığına dikkati çekerek, ‘Sen her şeyi dağıtıyorsun, mutfağa girme’ gibi sözcüklerin çocukları mutfaktan soğuttuğuna değindi.

Ailelerin çocuklarına özgüven aşılamaları gerektiğini kaydeden Bargüoğlu, “Zaman eskisi gibi değil.. Çocukları hızlı tüketime yönlendiren bir çok etken var. Bazı bireyler çocuklarını kocaman bir hamburger ve patates kızartmasıyla ödüllendiriyor. Evde birlikte yemek yaparak, onlara mutfağı sevdirerek, bu alışkanlıklarından vazgeçirebiliriz. İlkokul çağına gelen her çocuk yavaş yavaş mutfağa alıştırılmalı. Beslenmelerine koyacakları küçük bir sandviçi bile kendilerinin yapması, onlara özgüven kazandıracaktır.” dedi.

İlk etapta yumurta kıran çocuğun, zamanla omlet yapabileceğine vurgu yapan Bargünoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Aynı zamanda tost yaparken börek yapmayı öğrenir. Çocuklar, mutfak eşyalarının kullanımına da çok dikkat ediyor. Örneğin, zamanla tavuk kesilen doğrama tahtasında ekmek kesilmeyeceğini öğreniyorlar. Mutfak çocuklar için çok güzel eğlence alanları olabilir. Bu sayede pratik öğrenme yeteneğine sahip olabilirler. Mutfağa alıştırılan çocuklar, bu konudaki özgüven sorununu, kısa sürede atlatabilir. Bu konuda anneye çok önemli görevler düşüyor. Çocuklar mutfağı sevmeli.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  CHP’nin 5 il ve 65 ilçe olmak üzere belediye başkan adayları belli oldu