İmamoğlu surların yıllardır gezilememesinden utanıyorum ozelkalem.com .tr
İmamoğlu surların yıllardır gezilememesinden utanıyorum ozelkalem.com .tr

Kentin tarihi mekanları Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Yedikule Surları’nda incelemelerde bulunan Başkan İmamoğlu “Surların Yıllardır gezilememesinden utanıyorum” dedi.

Yedikule Surları’nın gezilemez halde olmasından utanç duyduğunu belirten Ekrem Başkan, “Kentimizde yer alan bu surlar, İstanbul’un en tarihi sınırı ve fethin de simgesidir. Fetih, buraları aşarak elde ettiğimiz bir başarıdır” dedi.

İmamoğlu-surların-yıllardır-gezilememesinden-utanıyorum-ozelkalem.com.tr
İmamoğlu-surların-yıllardır gezilememesinden-utanıyorum-ozelkalem.com.tr

 

BEYKOZ – FATİH – SARIYER / İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu kentin tarihi sembol mekanları Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Tarihi Yarımada’daki Yedikule Surları’nın Altınkapı girişinde incelemelerde bulundu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Yıllardır ihmal edilmiş alanlar” olarak nitelediği tarihi yapılarla ve yapılacak restorasyon işlemleriyle ilgili İmamoğlu’na teknik bilgiler verdi. Gezdiği alanların bakımsız görüntüsünden duyduğu rahatsızlığı dile getiren İmamoğlu, Altınkapı önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu surlar Fethin simgesi”

“Öneriler, fikirler, mülkiyetler üzerinde bir yorum yapalım. Burada bir mesafe almak adına söylüyorum bunu. Bir bakalım önce; nereden nereye kadar burayı gezilebilir hale getirebiliriz, en azından bir yerden başlamak gerektiğini belirtmek istiyorum. Belli ölçekte de olsa, artık insanları buralarda gezdirmemiz lazım. Şu surların yıllardır gezilememesinden, büyük bir utanç duyuyorum ben. Utanıyorum yani. Hep uzaktan izledik.  İstanbul’un en tarihi sınırı ve fethin de simgesi olan  bu surları aşarak elde ettiğimiz bir başarıdır  fetih, Bir meydan muhaberesi değil bu; bir fetih.”

İmamoğlu surların yıllardır gezilememesinden utanıyorum ozelkalem.com .tr 1
İmamoğlu surların yıllardır gezilememesinden utanıyorum ozelkalem.com .tr
Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kadın dayanışma merkezleri kurulacak