Ana SayfaGündemİstanbul, 68 yeni vagonuna sahur vakti kavuştu

İstanbul, 68 yeni vagonuna sahur vakti kavuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hacıosman-Yenikapı metro hattında kullanılmak üzere 68 adet vagonun ilkini sahur vakti raylara indirdi.

İstanbul’da yüzde 42 yerli katkı ile üretilen “Sürücülü ve Tam Otomatik Sürücüsüz” olarak kullanılabilecek vagonların hizmete alım töreni Seyrantepe Metro İstasyonu’nda yapıldı. Sahur vakti yapılan törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adapazarı Hyundai Eurotem Demiryolu Araçları Fabrikası’nın temsilcileri, belediye bürokratları ve metro çalışanları katıldı. Vagonların hizmete alım töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Bugün yine burada tarihi bir güne tanıklık etmekteyiz. Sürücüsüz çalışacak vagonlarımızın 68 adetini sisteme dahil etmek üzere buradayız” dedi.

“Şehrin medeniyet ölçüsü”

yenikapi-haciosman

Topbaş, bir şehrin medeniyet ölçüsünün o şehirdeki toplu taşıma araçlarının kullanma oranına bağlı olduğuna vurgu yaptı. Topbaş, “İnsanlar ne kadar çok toplu taşıma araçlarına kullanabiliyorlarsa bu şehir o kadar medenidir. Biz de İstanbul’da bunu sağlamaya çalıştık. İnsanların toplu taşıma araçlarının kullanabilmeleri için, tercih etmeleri için, kaliteli, temiz, güvenli ve hızlı konforlu olması geriyor. Biz de İstanbul’daki ulaşım mastır planlarımızda ön gördüğümüz ulaşım sistemlerinde tekerlekli, raylı ve deniz ulaşım sistemlerini buna göre dizayn ettik” ifadelerini kullandı.

Başkan Topbaş yaptıkları planlara göre İstanbul’da insanların yarım saatlik yürüme mesafelerinde metro istasyonlarına ulaşmalarını arzuladıklarını ifade ederek İstanbul için ön gördükleri ulaşım ağının bin kilometre olduğunu söyledi.

“Fren yapınca elektrik üretecek”

Yeni vagonların teknolojik özelliklerinden de bahseden Başkan Topbaş, “Bu vagonlar fren yaptığı zaman elektrik üretiyor ve diğer fren sistemlerinin elektrik kullanımında ki enerjiyi buradan destekliyor. Bundan dolayı da ayrıca titreşim ve ses minimize edilmiştir” dedi.

“En yeni metrolar bizde”

Başkan Topbaş metro ağlarını oluşturmada ülke olarak gecikildiğini ve yeni metro ağları oluşturulduğundan da en ileri teknolojiyi metro hatlarında kullandıklarını ifade etti. Topbaş, şunları kaydetti:
“Dünyada metro yapımında gecikmişiz. Ama başka bir şey ise bütün metro sistemlerinin tamamı çok yeni teknoloji ile yapılıyor. Şu anda bizim teknolojide New York, Tokyo, Londra’da, Berlin’de bu ileri teknoloji yok. Bizim burada kullandığımız teknolojiler ve vagon kaliteleri daha iyi. Çünkü onlar yüz – yüz elli yıl önce yaptılar ve o sistemler eskidi. Bizler o zamanki teknolojiden değil, bu günkü teknolojiden yaptığımız için en modernleri bu şehre yakışır diyoruz.”

“Yüzde 42’si yerli üretim”

Başkan Topbaş vagonların üretilirken önemsedikleri en önemli konulardan birinin de yerli üretim olmalarını vurguladı. Topbaş, “Şu anda ki bu 68 vagonun bize maliyeti takriben 77.5 milyon Euro artı KDV. Böylece bu metro sistemimizi Hacıosman’dan Yenikapı’ya kadar ve Seyrantepe’ye kadar mekanik ve sistematik olarak çok daha rahat çalışacak” dedi.

00004

Başkan Topbaş konuşmasının ardından raylara indirilecek olan vagonların ilkini vinç operatörüne verdiği talimatlarla raylara indirdi.Yeni vagonların hizmete alım töreninin ardından Başkan Topbaş törene katılanlarla birlikte sahur yaparak metro hattında çalışan görevlilerle sohbet etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar