Ana SayfaGündemMalatya'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor

Malatya’da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 10 yıldır kentsel dönüşüm projelerini başarıyla uyguluyor. Kentte, 11 bin 695 konut yapılacak.

Malatya Belediyesi, 2007 yılında Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilk müracaat eden belediyelerin arasında yer aldı. Gecekondulaşmanın en yoğun olduğu Beydağı, Fırat, Yamaç, Dernek ve İzzetiye mahallelerini kapsayan Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi, 220 hektarlık alanıyla bu alanda Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alıyor. 4 etaptan oluşan proje kapsamında, 5 bin 350 hak sahibinin bulunduğu 4 bin 723 adet konut yıkıldı. Bunların, yerine 11 bin 695 adet konut yapımı öngörülüyor.

4 bin 195 konut teslim edildi

Malatya’nın çarpık yapılaşmadan kurtarılarak, çağdaş ve modern yaşam alanlarının oluşturulması için önemli çalışmalar yapan belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne büyük önem veriyor. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü adı altında müstakil müdürlük kuran Büyükşehir Belediyesi, TOKİ’ye de önemli destekler veriyor.

malatya-kentsel-donusum

Projede, 4 etaptan 2’si tamamlandı. Projede bugüne kadar toplamda 4 bin 195 konut bitirilerek, hak sahiplerine teslim edildi. 1. etap kapsamında hak sahipleri ile görüşme, anlaşma ve kamulaştırma işlemleri sonrasında bin 173 mevcut yapı Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. Alan inşaata hazır hale getirildi. TOKİ tarafından Fırat ve Yamaç mahallelerine 2 bin 196 adet konut, 1 okul, 1 cami ve 1 sağlık ocağı yapıldı.

Projenin II. etap kapsamında ise 155 yapı Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak, TOKİ tarafından Yavuz Selim ve Karagöz mahallelerinde 928 adet konut ve 1 adet sosyal tesis, karagöz bölgesinde de 1071 adet konut, 1 okul, 1 cami ve 1 sağlık ocağı yapıldı. I.ve II. etap uygulamaları kapsamında toplamda; 4195 adet konut, 2 adet eğitim tesisi, 1 adet sosyal tesis, 1 adet sağlık tesisi ile 2 adet cami yapıldı.

17 milyon kira desteği

Malatya Büyükşehir Belediyesi, anlaşma yaparak evlerinden çıkan hak sahiplerinin mağdur olmaması için kira yardımında da bulundu. Yapıların yıkılmasının ardından TOKİ tarafından yeni konutların yapılıp teslim edilmesine kadar Büyükşehir Belediyesi, 947 hak sahibine toplamda 17 milyon lira civarında kira yardımı yaptı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler