Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Havalimanının büyük taşınması ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2036 yılı verilerine göre, Türkiye’nin hava taşımacılığında dünyanın en büyük ilk 10 ülkesi arasında olacağını dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Havalimanının taşınma süreci ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Düzenlenen basın toplantısında İstanbul Havalimanı terminal binasında İstanbul Havalimanı’nın sektörün liderlerinden biri olacağına dikkat çekti.

“Yolcu sayısı bugün 102 milyonu aşmış durumda”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, havacılıkta dünyanın en hızlı büyüyen ülkesinin Türkiye olduğuna dikkat çekti. İstanbul Havalimanlarının tacıdığı yolcu sayısının kapasitesine vurgu yapan Turhan, “Toplamda İstanbul’daki havayolu yolcu sayısı bugün 102 Milyonu aşmış durumda. 2008 yılında bu sayı 30 milyonun altındaydı. Yani 10 yılda kaydedilen yolcu sayısı artışı 3,5 katı buluyor. Atatürk Havalimanı’nı artık gelişen havacılığın yükünü taşıyacak durumda değildi. Tabi ki her geçen gün büyüyen havacılığımızı sadece yolcu sayısı olarak da değerlendirmek yeterli olmayabilir. Son yıllarda yolcuyla birlikte hızla artan kargo taşımacılığı talebi var. Sadece 1 milyon 300 bin ton yükü tek başına Atatürk Havalimanı çekiyor. Bu nedenle İstanbul’da çok daha büyük geniş kargo, lojistik alanlara ihtiyaç duyuluyor. şeklinde konuştu. 

“Avrupa’nın en fazla yolcu taşıyan havalimanı olacak”

Türkiye’nin hava taşımacılığında dünyada ilk 10’a girilmesinin beklendiğine dikkat çeken Bakan Turhan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) açıkladığı 2036 yılı tahmini verilerine dair bilgilendirmede bulundu. “Şu anda daha ilk etabı açılmış olmasına karşın 90 milyon yolcu ve 2,5 milyon ton kargo kapasitesine sahip. Tüm fazları tamamlandığında ise 200 milyon yolcu ve 5,5 milyon ton kargo kapasiteye sahip olacak. İstanbul Havalimanı’nı artan kapasitesi sayesinde Türkiye’ye daha fazla havayolu şirketi uçuş yapabilecek ve birkaç yıl içerisinde İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en fazla yolcu ve kargo taşıyan havalimanı olacak” açıklamalarında bulundu.

İnceleyin:  Şeker Mahalle’ye Temalı park
Turhan, Havalimanı ile birlikte ülkenin istihdam seviyesinin ve ekonomik değerinin yükseleceğine de dikkat çekti.

Ekonomiye ve milli gelire katkısı

Havalimanı ile birlikte ülkenin istihdam seviyesinin ve ekonomik değerinin yükseleceğine de dikkat çeken Turhan, “Yapılan araştırmalarda havayolu taşımacılığında koltuk kapasitesindeki yüzde 10’luk bir artışın kısa vadeli ekonomik büyümede yüzde 1’lik bir artışa yol açtığını gösteriyor. Avrupa’daki büyük çaplı 125 havalimanı kapsayan bir çalışması da hava trafik yoğunluğu 10 milyonu geçen havalimanlarında, her bin kişilik yolcu artışının 1 kişilik ilave istihdam sağladığını ortaya koyuyor. Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü- Eurocontrol öngörülerine göre İstanbul Havalimanı’nın doğrudan ve dolaylı olarak oluşturacağı istihdamın 2025 yılı için 194-225 bin kişi aralığında olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin yüzde 4,2-yüzde 4,9 seviyesine çıkacağı görülmektedir” diye konuştu.

“Rahat ulaşım sağlanacak”

Turhan, İstanbul Havalimanı’na nasıl ulaşım sağlayacağına dair açıklamalarda da bulundu. “Kuzey Marmara Otoyolu’nun İstanbul Kuzey Çevreyolu ve Mahmutbey-Odayeri Bağlantı Yolu ile Bakırköy, Bağcılar, Esenler, Sultangazi, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri ve civarındaki yerleşimlerden 22 km’lik 2×4 şeritli bir bağlantı yolundan, Havalimanına ulaşmak mümkün olacak. Açılışını yaptığımız, Büyükçekmece (D100 Karayolu) – Çatalca ve Saray yönünden 2×3 şeritli ve 25 km uzunluğundaki yol ile havalimanına ulaşmayı mümkün hale getirdik.” ifadesinde bulunan Turhan, metro sistemi ile ilgili de şu cümleleri dile getirdi: “Halkımızın metro ile ulaşımı için Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasındaki metro çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Amacımız 2020 yılı başında bu hattı hizmete vererek İstanbulluların havalimanına daha rahat ulaşımını sağlayacağız. Ayrıca, Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında da raylı sistem altyapısını kuruyoruz.”

Facebook Yorumları