Karaköy’deki 4 numaralı antrepoda bulunan İstanbul Modern Müzesi, 18 Mart 2018’de kapanacak. Müze, yeni binası yapılana kadar tüm Beyoğlu’na taşınacak.

Karaköy’deki 4 numaralı antrepoda bulunan İstanbul Modern, 18 Mart 2018’de kapanacak. Müze, yeni binası yapılana kadar tüm faaliyetlerini Beyoğlu’ndaki eski Union Française binasında sürdürecek. Tepebaşı’nda Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Union Française Binası, İstanbul Modern’in tüm faaliyetlerini yeni müze tamamlanana kadar eksiksiz olarak sürdürebileceği bir biçimde hazırlanıyor. Bina, 1896 tarihinde Alexandre Vallaury tarafından inşa edildi. Bina, İstanbul Modern’in geçici mekanı olarak Mayıs ayı içinde ziyarete açılacak.

Yeni binada Renzo Piano imzası

İstanbul Modern’in yeni binası dünyaca ünlü mimarlık bürosu Renzo Piano Building Workshop imzasını taşıyacak. Piano’nun tasarlayacağı İstanbul Modern’in yeni binasının proje lansmanının 2018 yılı içinde yapılması planlanıyor. Binanın, Galataport Projesi kapsamında inşa edilerek dünya standartlarında bir tasarımla 36 ayda tamamlanması planlanıyor. Bina, müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortaklaşa katkısıyla yapılacak.

Renzo Piano, 1937 yılında İtalya’nın Cenova kentinde dünyaya geldi. Piano, 1964 yılında Milano Politeknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Renzo Piano, Paris’teki ünlü çağdaş sanat müzesi Centre Pompidou’nun yanı sıra New York’taki Whitney Amerikan Sanat Müzesi, İsviçre’deki Beyeler Vakfı Müzesi, İspanya’daki Centro Botín gibi çok sayıda müze ve sanat merkezini tasarladı. Avrupa’nın en yüksek binası olarak bilinen Londra’daki Shard binası da Piano’nun imzasını taşıyor.

7 milyon ziyaretçi

11 Aralık 2004 tarihinde kurulan İstanbul Modern, kurulduğu günden bu yana yerel yönetim, kamu ve özel sektörün desteği ve işbirliğiyle her kesimden ziyaretçiye hizmet veriyor. 14 yılda ziyaretçi sayısını hızla arttırarak sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de dünya çapında sayılı sanat kurumlarından biri haline geldi. İstanbul Modern, kuruluşundan bu yana 7 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlarken, sunduğu ücretsiz eğitim programlarıyla da 750 bini aşkın çocuk ve genci sanatla buluşturdu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kündekari sanatının usta ismi Cemal Tokgöz hayatını kaybetti