Ana SayfaKültür Sanatİstinat duvarında sanat

İstinat duvarında sanat

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in girişimleriyle kültür sanat alanında Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olan Eskişehir’de istinat duvalarını dünyaca ünlü ressamların eserleri süslüyor.

İstinat duvarında sanat
İstinat duvarında sanat – ozelkalem.com.tr

Yenikent Mahallesi’nde arkasında kalan zemin hacmini tutmak amacıyla yapılan istinat duvarları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından dünyaca ünlü ressamların birbirinden özel sanat eserleri ile donatılırken, vatandaşlar da tablolar önünde sevdikleriyle bol bol öz çekim gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışma ile kent estetiğini bozan istinat duvarları dünyaca ünlü ressamların eserleri ile donatılıyor.

30 tane sanat eseri asıldı

Yenikent Mahallesi Ş. Yzb. T. Güngör Caddesi üzerinde bulunan ve arkasında kalan zemin hacmini tutmak amacıyla yapılan duvarlara asılan 30 tablo ile kent estetiğine uygun hale getirildi. Duvarlarda Picasso’nun Soytarılar, Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa, Claude Monet’in Şemsiyeli Kadın gibi önemli eserlerin yanı sıra Türk ressamlar İbrahim Çallı, Neşet Ünal, Nuri İyem gibi isimlerin eserlerine de yer verildi.

İstinat duvarında sanat - ozelkalem.com.tr
İstinat duvarında sanat – ozelkalem.com.tr

Modern bir görünüm

Çalışmaların vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ilerleyen süreçte başka alanlarda da bu şekilde çalışmalar gerçekleştirilebileceğini belirttiler. Yerleştirilen rengarenk tablolar ile o bölgenin modern bir görünüme kavuştuğunu belirten Yenikent mahalle sakinleri ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ettiler.

 

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler