Osmanlı ve Gürcü medeniyetinin izlerini taşıyan ancak askeri bölge içinde kaldığı için izin alınmadan gezilemeyen bin yıllık Artvin Kalesi, turizme kazandırılacak.

Gürcü Krallığı tarafından 10. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Artvin Kalesi, şehir girişindeki Çoruh Nehri’nin kenarında bulunan sarp kayalığın üzerindeki ihtişamlı görüntüsüyle dikkat çekiyor. Kale, doğa ve tarih meraklılarını kendisine hayran bırakıyor. Askeri alan sınırları içerisinde bulunduğu için özel izinle gezilebilen kalede, turistik ziyaretler gerçekleştirilemiyor.

Düzenlemelerin ardından ziyarete açılacak

2004 yılında restorasyonu yapılan kale, 2012 yılı içerisinde ışıklandırıldı. Kalenin, Artvin Belediyesi’nin girişimleriyle çevre düzenlemelerinin yapılmasının ardından ziyarete açılması planlanıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, yaklaşık bin yıllık bir geçmişi olan kalenin turizme kazandırılması için geçmiş yıllarda bir restorasyon yapıldığını hatırlattı. Kurt, “Kalemizi turizme açabilmek için şuan çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları gibi alt yapı çalışmalarının yapılması lazım. Bir miktar Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan ödenek çıkmış. Biz de kurum olarak hem teknik destek vereceğiz. Restorasyon ihtiyacıyla ilgili gerekli yardımlarda bulunacağız. Bu kalemizi Artvin turizmine kazandırmak için Artvin Belediyemiz ile işbirliği halindeyiz. Önümüzdeki günlerde bu süreç başlayacak” dedi.

“Askeri alan içinde olduğu için korunmuş”

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, geleceğini turizmde arayan bir kentin, turizme yönelik tüm değerlerini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını söyledi. Kocatepe, kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerlere de sahip olduğuna işaret etti. Kocatepe, “Artvin Kalesi de ilimizdeki onlarca değerden bir tanesi. Artvin Kalesi yıllarca ziyaret edilemeyen, uzaktan bakılamayan bir kale. Biliyoruz ki tarihi eserlerimize sahip çıkmadığımızda ya insan eliyle yok ediliyor veya bakımsızlıktan çöküp gidiyor. Askeri alan içinde olduğu için korunmuş ve dönem dönem de bakımları yapıldığı için sapa sağlam ayakta” diye konuştu.

İnceleyin:  Bakan Pakdemirli Bergama’ya Değer Katacak Projeleri Konuştu

“Sürekli gezilen bir alana dönüşecek”

Kocatepe, kalenin şehrin destinasyon merkezi olmasını istediklerini kaydetti. Kocatepe, bu kapsamda kalenin öncelikle askeri alan sınırlarından çıkarıldığını ve yapılan projeyle 750 bin lira destek aldıklarını belirtti. Kalede bir dizi restorasyon gerçekleştirileceğine dikkati çeken Kocatepe, 2019 yılında Artvin Kalesi’nin artık uzaktan görünen bir yer değil, sürekli gezilen bir alana dönüşeceğini kaydetti.

Facebook Yorumları