İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından belediyenin 150’inci yıldönümü nedeniyle kutlama programı düzenlendi. Kutlamaya, eski belediye başkanları da katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte belediye teşkilatının 150’inci yıldönümü nedeniyle kutlama programı düzenledi. Kutlamalar, duygusal bir törenle başladı. Tören, mevcut Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde yapıldı. Törene, İzmir’in eski belediye başkanları Burhan Özfatura ve Ceyhan Demir, hayatını kaybeden başkanlardan başkanlardan Ali Nazmi Bey’in torunu Filiz Kalfaoğlu, Cahit Günay’ın oğlu Cem Günay, İhsan Alyanak’ın torunu Umut Okan, Osman Kibar’ın torunu Mahmut Özgener ve Selahattin Akçiçek’in oğlu Fehmi Akçiçek katıldı.

“İlk kez böyle duygulandım”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

13,5 yılı geride bırakarak kentin en uzun süre görev yapan belediye başkanı unvanını elinde bulunduran Kocaoğlu, ilk kez bir törende böylesine duygulandığını belirtti. Kocaoğlu, “İzmir’e 150 yıldır hizmet eden bütün belediye başkanlarımıza emekleri ve hizmetleri için sonsuz teşekkür ediyorum. Ebediyete uğurladıklarımıza Tanrı’dan rahmet, hayatta olanlara sağlık esenlikler diliyorum” dedi.

“Tarif edilemeyen bir duygu”

Belediye başkanlığının zor ancak bir o kadar da onurlu bir görev olduğunu ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, büyük dedesi ve babasının ardından kendisinin de ailedeki üçüncü belediye başkanı olduğunu hatırlattı. Kocaoğlu, belediye başkanı olarak imza attıkları eserlerle günlük yaşamda karşılaşmanın tarif edilmez bir duygu olduğunu da belirtti. Kocaoğlu, “150. yıl etkinliklerimiz yıl boyunca devam edecek. İzmir’i geçmişi ve geleceğiyle ele alacağız. İzmir’i nasıl daha da geliştirebiliriz konusunu aklın ve bilimin ışığında, katılımcı bir yaklaşımla değerlendireceğiz” diye konuştu.

150 yılın özeti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’ndaki etkinlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç.Dr. Erkan Serçe de, İzmir’in belediyecilik tarihiyle ilgili görsel bir sunum yaptı. Serçe, batıda çok daha köklü bir tarihi olmasına karşın Türkiye ölçeğinde bir kurum için 150 yılın çok önemli bir döneme karşılık geldiğini belirtti. Serçe, “Batı’da belediyeler demokrasiyi geliştiren en önemli kurumlardan biri olarak günümüze kadar gelmiştir” diye konuştu.

İnceleyin:  İZMİR'İN TOPLU ULAŞIMINDA "YEŞİL DEVRİM"

Günümüzdeki belediyelerin temelini oluşturan 1877 yılındaki Vilayat Kanunu’nun çıkarılmasında İzmir’in önemli payı olduğunu vurgulayan Erkan Serçe, kuruluş sürecindeki önemli köşe taşlarını paylaştı.

Abdülaziz’den Başkan Aziz’e

Önemli ve dikkat çekici bilgiler sunan araştırmacı ve akademisyen Erkan Serçe, toplantı sonunda bir de sürprize imza attı. Osmanlı Sultanı Abdülaziz’in mührünü taşıyan İzmir’de belediye teşkilatı kurulmasına dair tarihi belgenin bir nüshası, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na hediye edildi. Başkan Kocaoğlu bu anlamlı belgeyi, İzmir’in eski belediye başkanlarından Burhan Özfatura ve Cahit Demir ile birlikte aldı.

Toplantının sonunda eski başkanlar, çocukları ve torunları ile birlikte 150. yıl pastası kesildi.

Facebook Yorumları