s555294

Yeni nesil dijital taksi çağırma sistemi “EnTaksi İzmir” hizmete girdi. Uygulama, kullanıcıya en yakındaki taksiyi yönlendiriyor. Yolcu gelen taksinin şoförünün kim olduğunu uygulamadan görebiliyor. Şoför hakkındaki yorumları da okuyabiliyor.

İzmir’de taksi taşımacılığında dijital dönem başladı. Akıllı kent olma yolunda ilerleyen İzmir, bireysel taşımacılıkta yeni bir adım attı. Yeni nesil mobil taksi çağırma sistemi EnTaksi İzmir, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle hayata geçirildi. EnTaksi İzmir’in Kaya Termal Otel’deki tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kamu destekli bu tip bir projeyi Türkiye’de ilk uygulayan kentin İzmir olduğunu söyledi. Soyer, “Çağı yakalamak, çağın sunduğu imkanlarla buluşmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Başkan Soyer, uygulamanın bir başlangıç olduğunu ve İzmir’de taksiciliğin gelişmesi için çalışacaklarını dile getirdi. Soyer, “Bu kentin esnafına hak ettiği yeri sağlayacağız. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak esnafımızla rekabet etmiyoruz. Tam tersine nerede esnafımız varsa onun işini kolaylaştırmak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tek merkezli yeni nesil dijital taksi sistemi

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık ise, “Türkiye’de ilk kez belediye otoritesi ve meslek odası kontrolünde tek merkezli yeni nesil dijital taksi sistemini İzmir’de uyguluyoruz” dedi. Anık, “Teknoloji canlı bir organizma gibi sürekli gelişmeye devam ediyor. Ona adapte olabilenler yaşıyor, olamayanlar veda ediyor. Bu değişimi yönetemezseniz yarış dışı kalırsınız. Kendimizi geliştirmeli ve yenilemeliyiz. Dünyadaki taksicilik ve ulaşımla ilgili gelişmeleri takip etmek adapte olmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Uygulamayı ilk kullanan Başkan Soyer oldu

Tanıtım toplantısının ardından EnTaksi İzmir uygulamasını ilk kullanan isim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu. Soyer, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık’ın denetimindeki araçla kısa bir yolculuk yaptı. Soyer, EnTaksi İzmir uygulaması üzerinden erişilebilen 8 yolcu kapasiteli VIP taksiyi de denedi.

İnceleyin:  Beşiktaş Kaymakamlığı belediyenin yılbaşı kutlamalarına izin vermedi

s722049

“EnTaksi İzmir” uygulaması nasıl çalışıyor?

İzmir Ulaşım Merkezi‘nde (İZUM) yapılan testleri geçen EnTaksi İzmir uygulaması yurttaşlara mobil uygulama üzerinden taksi çağırma hizmeti sunuyor. Uygulama, kullanıcıya en yakındaki taksiyi yönlendiriyor. Yolcu gelen taksinin şoförünün kim olduğunu uygulamadan görebiliyor ve bu şoför hakkındaki yorumları okuyabiliyor. EnTaksi İzmir uygulaması İngilizce dil desteği de sağlıyor.

VIP taksilere de EnTaksi İzmir uygulaması üzerinden erişilebiliyor. VIP taksiler 8 kişilik araçlarda TV yayını, internet bağlantısı, çay-kahve makinesi, buzdolabı ve çelik para kasası imkanlarıyla lüks taşımacılık hizmeti veriyor.

 

Facebook Yorumları