İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm için tempoyu arttırdı. Belediye, üç farklı bölgede birden ihaleye çıkacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çarpık kentleşmeyi önlemeye yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor. Belediye, bu amaçla hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projeleri için tempoyu arttırdı. Belediye, Uzundere 2. Etap ile Ege Mahallesi 1. Etap kat karşılığı yapım ihalesine 21 Aralık’ta, Örnekköy’deki dönüşümün ilk etabında, kat karşılığı yapım ihalesine ise 28 Aralık’ta çıkacak. Belediye, Uzundere’de 2. etapta yer alan 32 hektarı, Ege Mahallesi’nde 70 bin m², Örnekköy Mahallesi’nde de 18 hektarlık alanı dönüştürecek.

Uzundere’ye 12 blok daha geliyor

Uzundere Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’nda, yüzde 100 uzlaşma sağlanan 11182 ve 11184 adalardaki “Uzundere 2. Etap Kat Karşılığı Anahtar Teslimi İnşaat Yapım İşi İhalesi” 21 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek. Projenin ilk etabındaki 9 bloktan 7’sinin inşaatı tamamlandı. Projenin ikinci etabı için çıkılan ihale kapsamında, 2 imar adasında 67 bin 353 metrekare inşaat alanlı 12 blok, 422 konut ve 40 iş yeri olmak üzere toplam 462 bağımsız birim bulunuyor.

Ege Mahallesi’nde “renkli” proje

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere’nin 2. etabıyla aynı gün, 21 Aralık’ta, Ege Mahallesi 1. Etabı için de yapım ihalesine çıkacak. Ege Mahallesi’nde 1. Etap ihale kapsamında firmalar, toplam 9 bin 319 metrekare alandaki adada ticaret, ofis, konut bloğu ile 2 adet konut B bloğu için teklif verecek. Bölgede 572 yapıda toplam 809 birim dönüştürülecek. Yeni kent merkezinde yer alan, doğusunda Melez çayı, batısında İzban demiryolu hattı ve Kahramanlar Mahallesi, kuzeyinde liman arkasında kalan ve bugün işlevini yitirmiş sanayi alanları ile sınırlanmış 70 bin metrekare büyüklüğündeki bölgede gerçekleştirilecek. Proje ile sosyal durum, mekansal öğeler, mülkiyet yapısı, üst ölçekli planlar, mevcut imar planları ile halihazır durum dikkate alınacak. Halk katılımının sağlandığı, yaşayanların sahip olduğu kültürel zenginliği ve renkliliği mekana yansıtan “Yerinde Dönüşümü” hedefleniyor.

İnceleyin:  TOKİ, Ayder Yaylası ile ilgili kentsel dönüşüm planı hazırladı

Örnekköy’de 6 farklı konut tipi olacak

Belediye, batısında Örnekköy Deresi, kuzeyinde 7442 Sokak, doğusunda Baş Pehlivan Karaali Caddesi ve güneyinde 7505 ve 7414 sokaklar olan bölgeyi “kentsel dönüşüm alanı” ilan etmişti. Bu karar Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanmıştı. Tüm kentsel dönüşüm alanlarında olduğu gibi Örnekköy’de de yapılacak kentsel dönüşüm projesi hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla öncelikle bir İletişim Merkezi açıldı. Sonraki süreçte hak sahipliklerini ve var olan durumu tespit eden Büyükşehir Belediyesi, proje tanıtım ve bilgilendirme toplantılarının ardından, Temmuz 2015’te hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerine ve sözleşmelerin imzalanmasına başladı. 2 yıl gibi kısa bir süre içinde de alan genelinde yüzde 93 oranında uzlaşma sağlandı.

Belediye, bölgedeki kentsel dönüşüm yapım çalışmaları için 28 Aralık’ta ihale kararı aldı. Yıpranmış, sağlıksız ve kaçak yapılardan oluşan Örnekköy proje alanında mevcut durumda 705 adet yapı ve 91 adet işyeri olmak üzere toplam 1291 bağımsız birim bulunuyor. Toplam 3520 konut ve 338 adet işyerinin inşa edileceği proje alanında 6 ayrı konut tipi tasarlandı.

3 meydan yapılacak

Proje bölgesinde 30 bin metrekare yeşil alan ve rekreasyon alanı bulunuyor. Aynıca 10 bin metrekare spor alanı, içinde kapalı pazar yeri ve sosyal merkez yer alıyor. 3 bin 500 metrekare Hizmet Alanı ile birlikte yaklaşık 4 bin metrekare büyüklüğünde 3 meydan bulunuyor. Ayrıca otopark ihtiyacı için açık ve kapalı otoparklar tasarlandı. Daha önceki imar planında ayrı yerlerde bulunan 1 adet ilkokul ve 1 adet ortaokul tek bir yerde toplanarak toplam 15 bin metrekare büyüklüğünde bir eğitim alanı planlandı.

Facebook Yorumları