Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt Müzesi, Türk-Japon dostluğunu pekiştirmek amacıyla “Bin Turna Bir Umut” Projesi gerçekleştirecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt Müzesi, farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kağıt Müzesi’nde Türk-Japon dostluğunu pekiştirmek amacıyla “Bin Turna Bir Umut” Projesi gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’nden bir heyet Japonya Başkonsolosluğu’na ziyarette bulunarak konu hakkında görüş alış-verişinde bulundu. Yapılan ziyarette Kültür Ataşesi Keiichi Kosaki ve yardımcısı Akiko Yamada ile bir araya gelinerek “Bin Turna Kuşu, Bir Umut Projesi” ve kâğıt sanatları hakkında istişarede bulunuldu. Heyet, Kültür Ataşesi’ne Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun selamlarını da iletti.

Türk-Japon dostluğu adına

Yapılan istişarelere göre önümüzdeki günlerde Türk-Japon dostluğunu geliştirmek adına “Bin Turna Bir Umut” adlı bir proje gerçekleştirilmesi öngörüldü. Projeye göre; Kocaeli ve civar illerden gelen aileler ve öğrenciler kendi üretecekleri kağıtlara dileklerini, hayallerini yazıp origami tekniğiyle turna kuşu yapacak. Daha sonra origami tekniğiyle yapılacak turna kuşları uçan balonların ucuna asılarak gökyüzüne bırakılacak. Yapılacak etkinlik programına Türk Japon Dostluk Derneği Başkanı ve Japon Büyükelçiliği’nden temsilciler davet edilmesi planlanıyor.

Seka Kağıt Müzesi etkinlikleri

Etkinlik alanına kurulacak olan atölye çalışma masalarında katılımcı çocuklar çalışmalarını gerçekleştirecek. Ayrıca Japonya’dan davet edilecek kâğıt sanatçılarının yaptığı çalışmalar stantlarda sergilenirken, kâğıt sanatçıları atölyelerde katılımcılara canlı performanslarını sergileyecek. Kağıt sanatçısı Atilla Yurtkul tarafından ziyaretçilere farklı tekniklerle kağıt katlama sanatı uygulaması yaptırılacak. Kağıt Müzesi çalışanları tarafından ziyaretçilere, günün teması olan Turna kuşu, geri dönüşüm yöntemi ile de kağıt yaptırılacak.

Bin turna kuşu hikayesi

6 Ağustos 1945; sabah 08:15 sularında B29 tipi bir bombardıman uçağı, ilk atom bombasını Hiroşima üzerine bıraktı. Felaketle sonuçlanan bu olayın ardından o zaman 2 yaşında olan, turna kuşlarına hayat veren, Sadako Sasaki bu durumdan hiç etkilenmedi. Fakat hastalık 12 yaşında yakaladı küçük kızı. Artık lösemiyle mücadele etmesi gerekiyordu Sadako’nun. Yaşama dair umudu tükenmek üzereyken turna kuşu efsanesini duydu Sadako. İnanışa göre 1000 tane kağıttan turna kuşu yapan kişinin dileği gerçekleşecekti. Uzun yaşamı, umudu, şansı ve mutluluğu simgeleyen turna kuşu aynı zamanda dünyada barışın ve nükleer silahsızlanmanın da simgesidir.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ormanya, Avrupa’nın En Büyük Doğal Yaşam Parkı Olarak Kışa Hazır!