Özelkalem 7 yılda 35 bin adet tohum toplandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çiftçilere devletin yardım elini uzatmaya devam ediyor. Çiftçileri dışa bağımlılıktan kurtarmak ve Kocaeli’nde tarımsal faaliyetlerin arttırılması için Ata tohumundan fide elde edip yetiştirme çalışmaları yapıyor. Projeye başlandığından beri 5 ilçede 100 Çiftçiye, 900 bin adet fide verildi.

ATA TOHUMU NEDİR?

Ata tohumu; saf, doğal, yerel, geleneksel ve organik diye isimlendirilir. Genetiğiyle oynanmamış, herhangi bir müdahale de bulunulmamış nesilden nesile aktarılabilen, atalarımızın kullandığı doğal tohumdur.

Günümüzde sağlıklı besin ürünlerine daha çok önem verilirken, bu ürünlerin üretimiyle ilgili çalışmalar da hızla devam ediyor. 2012 yılında başlatılan proje kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yerli tohumların peşine düştü. Yapılan çalışmalarla köy köy dolaşan ziraat mühendisleri köylülerin ektikleri ve atalarından kalan tohumları topladı. Toplanan tohumlar (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) TİGEM’e gönderildi. TİGEM’e gönderilen tohumlarda tür tanımlama çalışması yaptı. Tür tespiti yapılan ve tanımlanan tohumlar TİGEM’in arazilerinde çoğaltılarak elde edilen fideler tarla günü etkinliklerinde dağıtılıp, tescil çalışmaları yapıldı. Çalışmalar kapsamında 12 köyde 50 dekar alana ata tohumları ekilerek elde edilen 24 bin fide dikildi. Her yönü ile ele alındığında yerli tohum kullanım miktarının artması ülke ekonomisine katkı sağlamasına büyük önem sağlıyor. https://www.ozelkalem.com.tr/

Facebook Yorumları