İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 183 milyon TL’lik “Ekspres yol” projesi, Konak, Buca ve Bornova bağlantısını rahatlatacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca’daki Homeros Bulvarı’nı Bornova’daki otogara bağlayacak 183 milyon liralık “ekspres yol” projesinin “derin çift tüp tünel” kazı çalışmalarını başlattı. Başkan Kocaoğlu, İzmir’in en uzun tüneli, viyadük ve karayolu geçitlerinden oluşan toplam 7 kilometrelik güzergahın Konak-Buca-Bornova bağlantısını sağlayacak önemli bir ulaşım yatırımı olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, daha önce Homeros Bulvarı kısmı için 75.5 milyon liralık kamulaştırma yapmıştı. Belediye, şu ana kadar Buca Tüneli için 26 milyon lira, viyadükler için ise 10 milyon TL’lik kamulaştırma gerçekleştirdi. Araçlar, bu proje sayesinde 2,5 kilometrelik “kentin en uzun karayolu tünelinden” geçecek. Araçlar, yoğun trafiğe girmeden otogar ve çevre yoluna ulaşabilecek.

Tünel, viyadük ve 35 metrelik yol

Belediye, biri Buca’da diğeri ise Altındağ’da olmak üzere iki şantiye kurdu. Belediye, tünelin çıkış (Altındağ) bölümünde toplam 206 fore kazık çaktı. Tünel üstü 3 katlı şevlendirme çalışması gerçekleştirildi. Tünel giriş (Buca) bölümünde ise Onat Caddesi ile bağlantıyı sağlayacak karayolu köprüsünün ayak imalatları-kiriş montajı tamamlandı. Betonlama işlemleri de bitmek üzere. Yine giriş bölümünde çift tünelde kazı çalışmalarının startı verildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İBB Açık Veri Portalı ile bilgiye kolay ulaşım ve kamuya şeffaflık geliyor