Kayseri’nin Melikgazi Belediyesi, şehrin 150 ayrı noktasında yer alan “evsel tekstil atıkları toplama kutuları” ile “tekstil geri dönüşümü” başlattı.

Melikgazi Belediyesi, “tekstil geri dönüşümü” başlattı. Belediye, şehrin 150 ayrı noktasına yerleştirdiği “evsel tekstil atıkları toplama kutuları” ile deforme olmuş tekstilleri toplayacak. Toplanan atıklar, geri dönüşüm tesislerinde hammadde olarak kullanılacak. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “150 noktasına yerleştirilen kutular ile bundan böyle evsel giyim ve tekstil atıklarını toplayarak, bunların tekrar kullanılmasını sağlayacağız. Böylece çevre kirliliği önlenecek, ekonomiye de katı sağlanacak” dedi.

“Taktir topluyor”

Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesinin, geri dönüşüm ile atıkların toplanarak ekonomiye kazandırılması çalışmalarından dolayı büyük takdir topladığını ifade eti. Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesince gerçekleştirilen modern belediyecilik takdir toplamaktadır. Kampanya atık kağıtların toplanması ile başladı. Bugün 12 ayrı atık toplanması ile hem toplanan atıkların hammadde olarak geri kullanımına dolayısı ile ekonomiye katkı sağlamaktadır. Şehrin 150 ayrı noktasına kutular yerleştirildi. Artık evsel giyim ve tekstil atıklarını toplayarak, bunların tekrar iplik, elyaf ve ısı yalıtım gibi ara ürünlerin yapımında kullanılmasını sağlayacağız“ diye konuştu.

Büyükkılıç, tekstil atıklarını çöplüklere gitmeden bu kutularda toplanılmasını sağlayacaklarını belirtti. Büyükkılıç, toplanan tekstil atıklarını geri dönüşüm de küçük paramparça ayrılarak ip, elyaf, ısı yalıtım maddesi, oto lastik dolgu maddesi ve en önemlisi yakıt olarak tekrar kullanımına imkan tanınacağına kaydetti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Melikgazi Belediyesi GES Projeleri ile dikkat çekiyor