Ana SayfaÇevreMELİKGAZİ BELEDİYESİ; TÜRKİYE’NİN EN ENERJİK BELEDİYESİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ; TÜRKİYE’NİN EN ENERJİK BELEDİYESİ

Melikgazi Belediyesi Hizmet Binası çatısı da dahil olmak üzere sekiz tesiste Güneş Enerji Santralleri kurdu. Bu santraller ile tükettiğinden fazlasını üreten bir belediye olarak Türkiye’nin en enerjik belediyeleri arasında yer aldı.

Sonsuz enerji kaynağı olarak görünen güneş enerjisi, karbondioksitin artmasına bağlı olarak küresel ısınmaya neden olmuyor ve sera gazı etkisi yaratıyor. Canlılara ve çevreye zararı olmadığı gibi aynı zamanda atık içermiyor ve doğa dostu olarak biliniyor.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç “Güneş enerjisinden elektrik üretim ömrü 25 yıldan fazladır. 25 yıllık üretim bile baz alındığında sistem kendini beş yılda amortisman yaparak 20 yıl bedava elektrik üretimi yapmış oluyor. Melikgazi Belediyesi her zaman yeniliğe açıktır. Belediyemiz enerji tasarrufu konusunda da çok önemli adımlar atmıştır. Parklar, sosyal tesisler ve şantiyelerde tüketilen yıllık enerji 4.000 MWh olduğu düşünüldüğünde toplam da 3 MW’lık kurulu gücümüzle 4.550 MWh üretim kapasitemizle tükettiğimizden fazlasını üretir durumdayız.” diye konuştu.

Tüm tesislerde toplamda 12.650 Güneş Paneli bulundurulduğunu anımsatan Melikgazi Belediye Başkanı Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç “8 GES Tesisi ile 2.500 adet konutun elektrik tüketimi karşılanmaktadır. Güneş enerjisinden hem ülkemiz hem de şehrimiz için çok daha fazla faydalanacak duruma gelmeliyiz.” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler