İzmir’in işgalden kurtuluşunun 95’inci yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamalar, Zafer Yürüyüşü ile başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin işgalden kurtuluşunun 95. yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenledi. Etkinlikler sabah 09.00’da Zafer Yürüyüşü ile başladı. Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922’de İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerinde düzenlenen yürüyüş, Basmane Karakolu önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Yürüyüş başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti il başkan ve yönetim kurulu üyeleri, sanayiciler, işadamları, sivil toplum örgütü başkanları ve halkın her kesiminden geniş bir katılımla gerçekleşti.

İzmirliler, İzmir Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı 350’şer metre uzunluğundaki Türk Bayrağı’nı ve Atatürk posterini taşıdı. Vatandaşlar, Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Ellerinde bayraklarla halkı selamlayarak ilerleyen korteje, yürüyüşe katılamayan vatandaşlar alkışlarla, kornalarla destek verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun marşlarla eşlik ettiği yürüyüşün ardından, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

“Biz dönmeyiz bu yoldan”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in 95. Kurtuluş Yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Kocaoğlu, “Yaşa Mustafa Kemal” dizeleriyle gönlümüze taht kurmuş İzmir Marşı’nın, korkulacak, utanılacak, unutturulmak istenecek bir marş olmadığını söyledi. Kocaoğlu, “İzmir Marşı bu milletin gururudur, kıvancıdır, onurudur. İstedikleri kadar silmeye çalışsınlar; biz Mustafa Kemal Paşa’nın adını o mücevher taşa defalarca yazacağız, Allah’ından utansın dönenler geri.. Ama biz dönmeyiz bu yoldan” dedi.

Coşkulu kutlamalar arasında Türk Yıldızları’nın muhteşem gösterisi de yer aldı. Zafer coşkusunu yaşamak ve kutlamalara ortak olmak isteyen binlerce İzmirli, Kordon’a akın etti.

Gökyüzünde adeta dans eden Türk Yıldızları’nın yarım saatlik gösterisini hayranlıkla seyreden İzmirliler, bu güzel anı fotoğraf ve video ile kaydetmeyi de ihmal etmedi. Kutlamaların bir diğer renkli kısmı da süvari birliğinin Kordon’dan geçişi oldu. Tıpkı 9 Eylül 1922 gününde olduğu gibi birbirinden heybetli atlarıyla Kordon’a çıkan süvari birliği büyük ilgi gördü. Cumhuriyet Meydanı ile Gündoğdu Meydanı arasında kısa bir gezinti yapan süvariler, kendilerine büyük ilgi gösteren İzmirliler ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Çetin, zabıta haftasını kutladı