Türkiye’nin İzmir’de ilk otizm kafesinde ünlü şef Hazer Amani ve O Ses Türkiye şampiyonları Elnur Hüseynov ve Emre Sertkaya otizm farkındalığına dikkat çekti. İzmir Optimum AVM’de hizmet veren El Ele Cafe farkındalık oluşturmaya devam etti.

Otizmli gençlere iş hayatı yaratmak ve çalışmalarını sağlamak için staj imkanı sunan ve sosyalleşmelerine katkı sağlayan El Ele Cafe’de, otizm eğitimi almış ve uygulamalı davranış analizini tamamlamış 16 yaş ve üzeri otizmli gençlere de staj imkanı sağlanıyor.

“Elimden gelen desteği vermeye hazırdım”

Ünlü Şef Hazer Amani otizmli çocukların eğitimine destek amaçlı yemekler hazırladı. Amani, “Anadolu Otizm Vakfı’na destek olmak için böyle bir etkinlik yapıldı, ben de elimden gelen desteği her zaman vermeye hazırdım. Girdim mutfağa ve yemekleri yaptım. Bir yandan öğrencilerle bir yandan çalışanlarla tanıştım. Çok hoş sohbetler, naifler ve gözleri sevgi dolu bakıyor. O yüzden ben de duygulandığımı söyleyebilirim. diye konuştu.

Elnur Hüseynov ve Emre Sertkaya da “Biz düşündük ki el ele otizm farkındalığını herkese anlatmalıyız.” ifadelerinde bulundu.

“El ele otizm farkındalığını herkese anlatmalıyız”

Otizm farkındalığına şarkı söyleyerek dikkat çeken O Ses Türkiye yarışmasının şampiyonlarından Elnur Hüseynov ve Emre Sertkaya da “Biz düşündük ki el ele otizm farkındalığını herkese anlatmalıyız. Bu çocuklar çok özel, çok güzel bir enerji alabilirsiniz. Onların içinde olduğumuz ve onlarla beraber gülebildiğimiz, eğlenebildiğimiz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

“Otizm dünyada 59’da 1 oranına yükselmiş”

Nisan ayında daha fazla etkinlik yapacaklarını dile getiren Anadolu Otizm Vakfı Koordinatörü Ali Sapmaz, “Amacımız burada otizm farkındalığı oluşturmak ve Anadolu Otizm Vakfı olarak İzmir’de de okulumuz var. 85 öğrencime eğitim veriyoruz. Otizm dünyada 59’da 1 oranına yükselmiş durumda ve eğitim dışında bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu da erken yaşta nitelikli bir eğitimi gerektiriyor. Eğitimin yanı sıra çocuklarımıza istihdam ve iş eğitimi gibi konularda imkan sağlanması da çok önemli. Rönesans Holding katkılarıyla Optimum’da tahsis edildiği bu yerde otizmli bireylerimiz hem istihdam ediliyorlar hem de iş başı eğitim alıyorlar.” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Salman, CHP İl Disiplin Kurulu'na sevk edildi