İzmir 10. Alaçatı Ot Festivali için, Türkiye’nin her yerinden gelen yüzlerce ziyaretçi, Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde buluştu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren tur otobüslerinin gelmeye başladığı Alaçatı Ot Festivali’ne ziyaretçiler akın etti. Ziyaretçiler, Çeşme çarşısını, sahili ve Çeşme Kalesi’ni gezdi. 

Yağmura aldırış etmediler

Festival alanına gelen binlerce ziyaretçi, yağan yağmura aldırış etmeden ziyaretlerine devam etti. Ziyaretçiler şeffaf yağmurluklarla önlem alarak, stantları gezdiler. Bazı ziyaretçiler ise market poşetlerini başlarına geçirerek yağmurdan korunmaya çalışmaları dikkat çekti. Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdikleri yer ise yel değirmenleri oldu.

Sakız Ağacı Koleksiyonu

Yöresel yenebilir otlara ilgi gösteren ziyaretçiler otlar hakkında bilgi aldılar. Birçok stantta yiyecekler kısa sürede tükendi. Festival ziyaretçileri, el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı stantlardan da Alaçatı hatırası ürünler aldılar. Festivalde, Sakız Ağacı Koleksiyonu hakkında bilgilendirme yapıldı. Gıda, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Keçeci tarafından, sakız ağacı hakkında bilgi verildi. Sakız ağacı ile ilgili bilgilendirme yapan Keçeci, sakız fidanlarını da koleksiyon bahçesine dikti.

Şefler, yemek performansı sundu

Bitkilerle ilgili söyleşilerin de yapıldığı, Alaçatı Ot Festivali’nde, Şefler Meydanı’nda, Şef Ali Dövenci ve Şef Umut Karakuş, yemek performansı sundu. Alacatı Ot Festivali, yarın gerçekleştirilecek, “En çok ot toplama yarışması” ve “En güzel ot yemeği” yarışmaları ve ardından ödül töreni ile son bulacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Gediz Deltası UNESCO doğa mirası adayı