İzmir Büyükşehir Belediyesince, İZSU Halkapınar Su Fabrikası sahasına “Akıllı Bina” kurulacak. Bina, yüzde 40 enerji tasarrufu sağlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Konak ve Halkapınar Su Fabrikası’nda yer alan hizmet birimlerini tek çatı altında toplayacak. Hizmetlerin bir merkezden daha etkin yürütülebilmesi için harekete geçen İZSU Genel Müdürlüğü, Halkapınar Su Fabrikası içinde yapılması planlanan yeni binanın proje çalışmalarını tamamladı. Yeni Genel Müdürlük hizmet binası, 54 bin metrekarelik inşaat alanında bodrum, zemin ve üstü 13 katlı olacak şekilde projelendirildi. Toplantı salonları, konferans salonları, laboratuvarlar, revir ve personel çocukları için gündüz bakımevinin de yer alacağı binanın yapımı için 11 Temmuz’da ihale gerçekleştirilecek.

“Enerji sarfiyatının önüne geçilecek”

Yeni hizmet binasında gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçilecek. Bina ile insan kaynaklı hataların ortadan kaldırılacak. Bunun yanı sıra kaynaklar verimli kullanılacak. Binanın iç ve dış mimari aydınlatma sistemleri zamana, ortam ısı şiddetine, kullanım yoğunluğuna göre otomatik kontrol edilerek yaklaşık yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanacak. Hava sıcaklığına göre iç ortam ısıtması sağlanacak. Hidrofor ve su pompaları ihtiyaca göre çalışacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  'Mobil İşlem Noktası' ile kuyruk yoğunluğu azaltılacak