Niğde Belediyesi, kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES) ile aylık 100 bin TL gelir elde ediyor. Belediye, yeni santraller kurmayı hedefliyor.

Niğde Belediyesince, Sarıköprü mevkisine kurulan Güneş Enerji Santralinde 4 bin 400 panel ile elde edilen enerji özel şirketlere satılarak belediyeye gelir olarak aktarılıyor. Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, lisanssız olarak 1 megawatt ile kurulan enerji santralini, belediyenin hakkı olan 5 megawatta kadar çıkarıp yeni santraller kuracaklarını ifade etti. Özkan, “Yatırımımız enerji santrali ama güneş enerjisiyle çalışan bir sistem kısa adı GES diye tabir ettiğimiz bu sistemleri lisanssız olarak sadece belediyelere tahsis etti TEİAŞ. Biz de Niğde Belediyesi olarak bu tahsisi duyar duymaz hemen faaliyete geçtik. İlk etapta 1 megavat olan bu panelleri faaliyete geçirdik. Aşağı yukarı 1.5 yıldır üzerinde çalışılıyor. Bugünkü değerlerle 5 milyon lira civarında belediyemizin kendi bütçesinden para harcadık” dedi.

Özkan, “Amacımız sadece bu 1 megavat değil. 1 megavatı yaptıktan sonra biz tekrar 5 megavatı da lisanssız olarak kullanım hakkı elde ediyoruz. Bu yeni yaptıracağımız arıtma tesisini de 1 megavatlık güneş enerji sistemi kuracağız. Arkasından da yine 3 megavatlık enerji sistemi kurma hakkını kazanmış oluyoruz bu tesisi kurmakla” ifadelerinde bulundu.

“100 bin TL civarı ek gelir sağlayacak”

Çevre kirliliğinin önüne geçilmesinde önemli olduğunu vurgulayan Özkan, “Artık hiçbir çevreyi kirletmeden ek yatırım yapmadan şu gördüğümüz enerji her ay 100 bin lira civarında bize gelir sağlayacak. Zaten biz enerjiyi de çok tüketen bir belediyeyiz. Cazibeli olmadığı için su pompalarıyla içme suyumuzun sağlanmasında çok enerji tüketiyoruz. O bakımdan enerjinin kıymetini Niğde Belediyesi olacak çok iyi biliyoruz. Yatırımlarımızı da o yönde gayet çabuk olarak yapıyoruz. Bu güneş enerjisiyle çalışan elektrik santralimiz Niğde’mize, Niğde Belediyemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Foça 2050'ye kadar güvende