Ana SayfaÇevreKaçak yapı inşa edenlere duyuru!

Kaçak yapı inşa edenlere duyuru!

Bursa’nın tarihi İznik ilçesinde koronavirüsten korunmak isteyenler bahçelere prefabrik koyarken, belediye vatandaşları ilanla kaçak yapılara karşı uyarmaya başladı.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta
İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, şehir merkezlerinden uzak doğal yaşama ilgiyi artırırken ahşap ve prefabrik evlere talebi artırdı. Sessiz bir turizm bölgesi olan İznik ilçesinde son günlerde arazilere olan ilgi de yükseldi. Korona virüsten korunmak isteyenlerin aldıkları arazilere kaçak frefabrik evler yapmak istemesiyle ilçenin doğal güzelliğinin bozulacağından korkan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, arazi alacak vatandaşların gayrimenkul satıcıları tarafından aldatılmaması ve ilçede kaçak yapıların çoğalmaması için ilan tahtalarına bilgilendirme yazıları astı.

Kaçak yapı inşa edenlere duyuru!
Kaçak yapı inşa edenlere duyuru! – ozelkalem.com.tr

Kaçak konteynere önlem

İlçede 20 dönüm altındaki arazilere konteyner koymanın yasak olduğunu ifade eden Başkan Usta, “Koronavirüs sürecinden sonra bölgemize gayrimenkul yatırımcıları gelmeye başladı. Bu insanlara küçücük parsellere bile konteyner koyulabileceği söyleniyormuş. Büyükşehirde aldığımız karar doğrultusunda 20 dönüm altına herhangi bir şekilde konteyner koymak kanunen yasaktır. Yatırımcıların zarar görmemesi için astığımız afişlerle vatandaşları bilinçlendirdik. İznik’e yatırım yapan vatandaşlarımız zarar etmemiş olur. İznik sakin bir ilçe. Koronavirüs sürecinde de hastalık çok az seyretti. Biz belediye olarak her tarafa tedbir aldık” dedi.

Talepte ciddi artış var

Öte yandan hem deprem hem de koronavirüs nedeniyle prefabrik evlere de talep artmış durumda. Sakarya’da eşiyle birlikte kurduğu şirkette “tiny house” olarak tabir edilen küçük evler üreten Yusuf Yılmaz yaptığı açıklamada, küçük ev akımının aslında geçen seneden bu yana Türkiye’de ilgi görmeye başladığını fakat koronavirüs salgını sonrası talebin ciddi bir artış gösterdiğini belirterek, “Şu anda talep çok, bununla ilgili günde yaklaşık 30 telefon alıyoruz. Türkiye’nin her bölgesinden ama genellikle Ege, Muğla, Fethiye, İstanbul bölgesinde Şile tarafı ve Kırklareli tarafından sipariş alıyoruz” dedi. Yılmaz, minimal ve doğa içinde, ekolojik bir yaşantı sunduğu için tercih edilen küçük evlerin yaygınlaşmasında koronavirüsün yanı sıra Amerikan yapımı belgeseller ve İnstagram gibi sosyal medya mecralarının da etkili olduğunu, bu mecralardaki yayınların insanlarda doğa içinde yaşamı özendirdiğini söyledi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler