Ana SayfaTurizmMavi bayraklar göndere çekildi

Mavi bayraklar göndere çekildi

Balıkesir, temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolü olan Mavi Bayrak sayısını 31’e çıkardı. Mavi Bayrak töreni Ayvalık’ta yapılırken, ilçede Mavi Bayraklı 11 plaj bulunuyor.

Geçen yıl 22 olan mavi bayrak sayısını bu yıl 31’e çıkaran Balıkesir’de Mavi Bayrak Töreni Ayvalık Belediyesi’ne ait Paşalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. 1993 yılında yaşama geçirilen “Mavi Bayrak” uygulamasının ardından Türkiye genelinde 486 plaj mavi bayrağa kavuştu. 32 bayrak ile beşinci sıraya yükselen Balıkesir, özellikle Ayvalık’ın dünyaca ünlü plajları mavi bayrak ile marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Paşalimanı, Kapri, İlk Kurşun Mahallesi Güzelleştirme Derneği, Badavut ve Duba işletme ve plajlarına mavi bayrak çekildi. Ayvalık Belediyesi iştirakleri arasında yer alan restoran ve plajıyla hemen her kesimden insanın yararlandığı Paşalimanı’ndaki plaj hem mavi bayrağı hem de engellilere yönelik kolaylıkları ile yeni sezona başlangıç yaptı.

Mavi bayraklar göndere çekildi
Mavi bayraklar göndere çekildi. – ozelkalem.com.tr

 

Ayvalık’ta 11 Mavi Bayrak var

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in ev sahipliğinde yapılan törende; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, MHP Ayvalık İlçe Başkanı Mehmet Sıray, Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri, turizmciler mavi bayrak almaya hak kazanan işletmelerin yetkilileri, Birlik Ortopedik Engelliler Derneği bünyesindeki engellilerle çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Türkiye’de, mavi bayrak sayısını en fazla artıran il olan Balıkesir’de bu yıl; Ayvalık’ta 11, Burhaniye’de 5, Edremit’te 7, Erdek’te 5 ve Gömeç’te 3 plajda mavi bayrak dalgalanıyor.

Balıkesir büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz

Türkiye dünyada üçüncü sırada

Ayvalık Belediyesi’nin Sosyal Sorumluluk Projesi olan Zeytin Çekirdekleri grubunun verdiği konserle başlayan törenin açılış konuşmasını yaparak mavi bayrak hakkında bilgiler veren TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Bölge Koordinatörü Doğan Karataş, 1985 yılında Fransa’da başlayan bir çevre hareketi olan mavi bayrak uygulamasının Türkiye’de 1993 yılında başladığını, buna rağmen Türkiye’nin sahip olduğu mavi bayraklı 486 plajı ile İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyada 3’üncü sırada yer aldığını söyledi.

Mavi bayraklar göndere çekildi. - ozelkalem.com.tr
Mavi bayraklar göndere çekildi. – ozelkalem.com.tr

En fazla artış Balıkesir’de

“Mavi bayrak sadece denizin temizliği değildir. Mavi bayrak can güvenliğinin, çevre yönetiminin, en önemlisi de çevre eğitiminin garantisidir” diyen Doğan Karataş, “2019 yılında Balıkesir’de 22 mavi bayrak bulunmaktaydı. Geçtiğimiz yıl başlatılan mavi bayrak sayısının ve niteliğinin artırılması çalışmalarına Türkiye’de en iyi cevap veren il Balıkesir olmuş ve Türkiye’de mavi bayrak sayısını en fazla artıran il olmuştur” açıklamasında bulundu.

Önemli olan Mavi Bayrağın sürdürülebilirliği

Ayvalık’ın en fazla mavi bayrağın dalgalandığı ilçe olduğunu belirten Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ayvalık adına çok mutluyuz. Hem şanslıyız hem de sorumluluklarımız var. Mavi bayrağın sürdürülebilir olması ve uzun vadede devam edebilmesi için hepimize büyük görev düşmekte. Bize emanet edilen Ayvalık’ımıza sahip çıkmak ve korumak en önemli görevimiz” diye konuştu.

Engelli vatandaşlar kolaylıkla denizde yüzebilecek

Belediye Başkanı Ergin, önemli bir törene ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur duyduklarını söyledi. Başkan Ergin, mavi bayraklı tesis sayısını artırmak için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Paşalimanı tesislerimiz, engelli vatandaşlarımızın da faydalanabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Zamanla bu şekildeki tesislerimizi artırarak daha çok engelli vatandaşın yararlanmasını sağlayacağız” dedi.

“Güvenle denize girebilirsiniz”

Deniz ve plajla bağlantılı turizm işletmelerinin olmazsa olmazları arasında bulunan mavi bayrağın, tatil yapmak isteyen yerli yabancı herkesin en önemli kriterlerinden biri olduğunu hatırlatan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da törende yaptığı konuşmada, “Mavi bayrak; burada güvenle ve huzur içerisinde denize girebilirsiniz, sizin için tüm ayrıntılar düşünüldü demenin bir belgesidir demek. Balıkesir’imizde şu an 31 mavi bayrağımız var ama bunu alabilecek kapasitede çok sayıda plajımız bulunuyor” dedi.

“Balıkesir’imizin potansiyeli yüksek”

“İstiyoruz ki Balıkesir, Türkiye’de en çok mavi bayrağa sahip olan il olsun” diyen Başkan Yücel Yılmaz, “Bizim 291 kilometre sahil bandımız, her yerde mavi bayrak alabilecek tesisleşmiş kumsallarımız ve plajlarımız var. Türkiye’de mavi bayrak sayısını en çok artıran il olarak başarıyı yakaladık ama sürdürülebilir olmak çok önemli. Ben emeği geçen TÜRÇEV’e, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Ayvalık Belediyesi’ne ve bu işe gönül veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Ayvalık genelindeki mavi bayrak almaya hak kazanan 10 plaj ve 1 marinaya bayrakları ve belgeleri verildikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Bölge Koordinatörü Doğan Karataş tarafından mavi bayrak göndere çekildi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler