AW054342 01

Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, parkları sosyal mesafe kuralları gözeterek şiirlerle yeniden düzenleniyor.

Sosyal mesafeye sanatsal dokunuş
Sosyal mesafeye sanatsal dokunuş

Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, yeni tip korona virüs salgını nedeniyle alınan mesafe kurallarını gözeterek, sorumluluk alanlarında yenileme ve düzenleme çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar kapsamında çocuk parklarında bulunan banklar mesafe kuralına uygun olarak yeniden düzenleniyor. Çocukların vakit geçirirken aynı zamanda sanat ve edebiyatla da iç içe olabileceği şekilde düzenlenen parklarda Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl’a, Gülten Akın’dan Orhan Veli’ye kadar pek çok şairin eserleri yer almaya başladı.

Sosyal mesafeye sanatsal dokunuş
Sosyal mesafeye sanatsal dokunuş – ozelkalem.com.tr

Daha sağlıklı bir çevre

Çocuklar mesafe kurallarının, çevre sağlığı ve temizliğinin öneminin anlatıldığı masal ve animasyon karakterlerinin bulunduğu panolarla bir yandan eğlenirken diğer yandan bilinçlenecekler. Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar, “Geleceğimizin en büyük yatırımı olan çocuklarımızın sağlıklı bir dünyada yaşaması ve bilinçlendirilmesini hedefleyerek titiz bir çalışma yürüttük. Daha güzel ve daha sağlıklı bir çevre tasarımı ile yine Alanya’mızın hizmetindeyiz” dedi.

Sosyal mesafenin dezavantajı var mı?

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik bir dizi ilaç dışı enfeksiyon kontrol eylemidir. Sosyal mesafenin amacı; hastalık taşıyan kişiler, hastalık bulaşma, hastalık ve nihayetinde ölüm oranını en aza indirmek için enfeksiyon taşıyan kişiler ile enfekte olmayan kişiler arasındaki temas olasılığını azaltmaktır. Sosyal mesafe, enfeksiyonun damlacık temasıyla (öksürme,tükürme veya hapşırma) bulaştığı durumlarda etkilidir; cinsel temas da dahil olmak üzere doğrudan fiziksel temas; dolaylı fiziksel temas (örneğin, fomit gibi kirli bir yüzeye dokunarak); veya hava yoluyla bulaşma (eğer mikroorganizma havada uzun süre hayatta kalabilirse). Sosyal mesafe, enfeksiyonun öncelikle kontamine su veya yiyecek veya sivrisinek veya diğer böcekler gibi taşıyıcılar yoluyla ve daha az sıklıkla kişiden kişiye bulaştığı durumlarda daha az etkili olabilir. Sosyal mesafenin dezavantajları arasında yalnızlık, düşük verimlilik ve toplumsal yapı ile ilişkili faydaların kaybı gösterilebilir.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Şahin; "Nar, sağlıklı lezzetin başkenti olmak için önemli"