Ana SayfaGündemKadıköy Belediyesi, tazminat davasını kazandı

Kadıköy Belediyesi, tazminat davasını kazandı

İstanbul’da Taşyapı firmasının, Kadıköy Belediye ile ilgili açtığı davada, son sözü mahkeme söyledi. Mahkeme, belediyenin tazminat ödemesine yönelik kararı bozdu.

Kadıköylüler’in tüm itirazlarına rağmen Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye 4 gökdelen yapan Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle maddi ve manevi tazminat davası açmıştı. İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada tartışmalı bilirkişi raporu ile Kadıköy Belediyesi’nin yaklaşık 102 milyon lira maddi tazminat ödemesine karar verilmişti. Bu miktar Kadıköy Belediyesi 2017 bütçesinin beşte birini oluşturuyordu. Kadıköy Belediyesi istinaf yoluna giderek karara itiraz etti. Belediyenin ödemesi istenen tazminat 44 milyon 159 bine düştü. Dava Yargıtay 4. Hukuk Dairesine taşındı.

İDARE MAHKEMESİ’NDE GÖRÜLMELİ

Yargıtay kararında Taşyapı’nın dava ettiği Kadıköy Belediyesi’nin ‘kamu’ kurumu olduğu belirtilerek işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığı vurgulandı. Tüm inşaatların yapım aşamasından iskana açılmasına kadar geçen süreçte ve devamında belediyelerin inceleme ve denetimine tabi olduğunun altını çizdi. Belediyenin inşaatın gecikmesine ve maliyet artışında sebep olduğu iddiasının tespiti için İdare Mahkemesi’nin yetkili olduğu belirtildi. Yargıtay 13 Mart’ta Bölge Adliye Mahkemesi’nin tazminat kararını oy birliği ile bozdu.

‘BASKININ KALKMASI SEVİNDİRİCİ’

Karara ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu “Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy halkı için sevindirici bir karar. Biz halk adına karar veriyoruz ve uygulama yapıyoruz. Müteahhitler dahil olmak üzere kentte yaşayan herkes kurallara uymak zorunda. Yasanın bize denetim, ruhsat yetkisi gibi yetkileri doğru kullanmalıyız. Bunu bundan sonraki süreçte de yapmaya devam edeceğiz. Üstümüzdeki baskının kalkması ve kararın adaletli olması sevindirici” dedi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler