14012020 vidinlioglu 1

Kastamonu Belediye Başkanı Vidinlioğlu, kuracakları güneş enerjisi sistemiyle kullandıkları elektriğin yüzde 30’luk kısmını kendilerinin üreteceğini; su pompalarında da akıllı teknoloji kullanarak enerjiden yüzde 50 tasarruf sağlayacaklarını açıkladı. 

KASTAMONU – Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye yaptığı ziyarette, son bir yıllık süreçte Kastamonu’nun ihtiyacı olan yatırımlarla ilgili gerekli projeleri hazırlayıp İller Bankası’na sunduklarını açıkladı. Vidinlioğlu, “Ülke olarak geride bıraktığımız yıl içerisinde çok ciddi bir krizden geçtik. Hemen hemen bakanlıkların tamamında ödenek sorunu yaşanıyordu. Biz de bu süre içerisinde projelerimizi hazırladık ve İller Bankası‘na sunduk. Bu projelerle ciddi bir ödeneği ilimize getirmiş olacağız” dedi.

Kastamonu için birçok yatırım gündemde

Hazırladıkları projelerden bahseden Başkan Vidinlioğlu, “Kuracağımız güneş enerjisi sistemi ile kullandığımız elektriğin yaklaşık yüzde 30’luk kısmını kendimiz üreteceğiz. Zaten bu yatırım kısa sürede kendisini amorti ediyor. Ayrıca şehrimize su pompalayan pompalarımız çok eski ve ciddi enerji kaybına neden oluyor. Bununla ilgili de akıllı pompaları projelendirdik. Burada da enerjiden yüzde 50 kadar tasarruf sağlayacağız. Ayrıca Kastamonu-İnebolu Yolu üzerine itfaiye grup amirliği kuracağız. Aynı şekilde atık su arıtma tesisi de olmazsa olmazlarımızdan birini oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“Turizm olmazsa olmazlarımızdan biri”

Kastamonu için turizmin önemine değinen Başkan Vidinlioğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız şehrimize geldiğinde Nasrullah ile kale arasındaki bölgeyi kentsel dönüşüm alanı ilan etmişti. Bununla ilgili projelerimizi de hazırlayarak Bakanlığa sunduk. Baharla birlikte bunun da startını vermiş olacağız. Turizm olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Hafta sonunda Batı Karadeniz’in en büyüğü, Türkiye’nin de ilk üç pistinden biri olan Yurdun Tepe Kayak Pisti’nin açılışını yaptık. Bu işi profesyonel olarak yapanlar ‘Buraya geldikten sonra biz başka yere gitmeyiz’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Üniversite Öğrencileri İlk Dersi Başkan Çakın’dan Aldı

“Kastamonu’da turizmin tüm dalları var”

Kastamonu’da turizmin tüm dallarının olduğuna işaret eden Başkan Vidinlioğlu, “İnanç turizminde Şeyh Şaban-ı Veli, kış turizminde Ilgaz, Valla Kanyonu, İstiklal Yolu var. Özellikle gastronomide çok iddialıyız. 12-13 tane Coğrafi İşaret aldığımız ürünümüz oldu. Bu konuda Türkiye’de ilk 5 içerisindeyiz. Hedefimiz ilk 3 içerisine girmek. Çok fazla ürün çeşidine sahibiz. Geçen günlerde bu tartışmalar ülke gündemine de yansıdı. Sayın Cumhurbaşkanımız da Kastamonu pastırmasını tescillemiş oldu. Bunun yanında genleriyle oynanmamış atalık buğdayımız, tiridimiz, dillere destan sarımsağımız, sarı kılçık pirincimiz var. Bunları da gündeme taşıyacak ve Kastamonu’yu turizm anlamında özlenen noktaya getireceğiz” dedi.

 

Facebook Yorumları