26 Yazar Şair Gazeteci ve Sanatçı Okurlarıyla Buluştu 16

Kartal Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Kartal Edebiyat Günleri’nde 26 yazar, şair, gazeteci ve sanatçı okurlarıyla buluştu. 

İSTANBUL – Kartal Edebiyat Günleri, edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinin söyleşilerine ev sahipliği yaptı. Üç gün boyunca İstanbulluların edebiyat ve sanata doyduğu organizasyona ülke çapında tanınmış 26 yazar, şair, gazeteci ve sanatçı konuşmacı olarak katıldı. Kartal Edebiyat Günleri’nin son gününde ilk söyleşi, Kartal Belediyesi Masal Müzesi‘nde gerçekleşti. ‘Müzede Canavar Yokmuş’ kitabı ve aynı adı taşıyan söyleşi ile Hüsne Rhea Çiğdem, bir çocuğun müzeye girdiğinde ne tür eserlerle, hangi kavramlarla karşılaşacağını paylaştı.

Hüsne Rhea Çiğdem’in ardından okurları ile buluşan Gülten Dayıoğlu, ‘Nereden Nereye’ adlı keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Yazar Gülten Dayıoğlu’nun kitaplarını da imzaladığı söyleşiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Edebiyat Günleri renkli söyleşilere sahne oldu

Masal Müzesi’nde çocuk kitapları yazarları, minik kitap kurtları ve aileleri ile renkli söyleşiler gerçekleştirildi. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ise Nalan Çelik-Ali Rıza Gelirli ‘İnsan Soyunun Edebi Halleri’, Onur Caymaz ‘Söyle Juliet Sana Ne Yaptık’, Fuat Sevimay-Faruk Duman-Ercan Yılmaz’  ‘Ada ve Taşra’ ile adlı söyleşileri oldu. Sonraki oturumda Haydar Ergülen-Şükrü Erbaş’ın, ‘Şiir, İnsanlık Hali’ söyleşisi, Kartal Edebiyat Günleri’nin finalini şiirsel bir atmosfere taşıdı. Ardından Mine Söğüt ve Serkan Türk ‘Korkular ve Gergedanlar’ isimli söyleşi ile kendi yaşamlarından kesitler sundu.

Final söyleşisi ‘Yazarak Düşünmek’ oldu

Kartal Edebiyat Günleri’nin final söyleşisi ise Hakan Günday ile ‘Yazarak Düşünmek’ oldu. Günday, salonu dolduran kalabalığa yazma ihtiyacını ilk hissettiği ve eyleme geçirdiği anı, felsefi bir sunumla anlattı. Yazın hayatına nasıl adım attığının öyküsünden bir süre sonra bunun nasıl en zaruri ihtiyaç haline geldiği hakkında merak edilenleri okurlarıyla paylaştı.

İnceleyin:  Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi kalitesini tescilledi

Söyleşilerin sonunda Başkan Yardımcıları Ali Apaydın ve Adem Uçar sahneye çıkarak yazarlara Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i temsilen plaket takdiminde bulundu. Ardından her yazar kitaplarını okurları için imzaladı.

26 Yazar Şair Gazeteci ve Sanatçı Okurlarıyla Buluştu 14

Facebook Yorumları