Kırklareli Belediyesi tarafından Yayla Mahallesi’nde inşa edilen, Atatürk Evi, çok sayıda vatandaşın katıldığı görkemli bir törenle açıldı.

Kırklareli Belediyesi tarafından Yayla Mahallesi’nde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebir aynısı olarak inşa edilen Atatürk Evi açıldı. Evin açılışı görkemli bir törenle yapıldı. Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, her soluğunda, her düşünce ve sözünde, her tutum ve davranışında Büyük Öndere sevgisini ve bağlılığını, Türkiye Cumhuriyeti’ne aidiyetini ve sevdasını Kırklareli Duruşu ile kanıtlayan kente, yeni bir değer kattıklarını söyledi.

“Uzun bir çabanın ürünüdür”

Kesimoğlu, “Bugün topraklarımızın dışında kalan Selanik’teki Atamızın doğduğu evin aynen benzeri olan Atatürk Evi’ni, Kırklarelililer’in belediyeleri öncülüğünde var ettikleri bir eser olarak, hep birlikte açacağız. Bu sonuç, uzun bir emeğin ve çabanın ürünüdür. Arsasını bağışlayan Kırklareli, bu çabanın değerini bilen Kırklareli, her aşamasında destek veren Kırklareli’dir. Atatürk Evi, Büyük Önder’le Kırklareli’nin, çok anlamlı ve önemli bir simge sayesinde yeniden kucaklaşmasıdır. Aradaki sınırlar, kuş uçuşu uzaklıkta duran tarihsel ve anıtsal bir binayı çocuklarımızın görmesine engel olamazdı. Büyük Atamızın doğduğu evin benzerini yapmak ve geleceğe armağan etmek, her şeyden önce Kırklareli’ne yakışırdı. Bunun unutulmamasını dilerim” dedi.

“Vefamızı simgeleyecektir”

Atatürk Evi’ni Kırklareli’ne kazandırmanın pek çok açıdan önemi büyük olduğuna vurgu yapan Kesimoğlu, “Az önce değindim, kent hafızasına katkı verecek, Büyük Atamıza olan sevgimizi, vefamızı ve bağlılığımızı simgeleyecektir. Kırklareli’nin tarihsel değerini yükseltecektir. Kent kültürü ve toplumsal değerler açısından, yaşayan ve yaşatan bir çekim merkezi olacaktır. Dünle yarınlar arasında bir köprü oluşturacak, yurtseverlik bilincimizin kuşaklardan kuşaklara aktarılmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle Atatürk Evi’miz öncelikle çocuklarımız ve gençlerimiz içindir. Atatürk Evi, Kırklareli’nin toplumsal yaşamında, vaz geçilemez bir konumda duracak, hepimizin onurlarından biri olacaktır” dedi.

İnceleyin:  Prof. Dr. Cevat Geray ÖzelkalemTV'de anılacak

“Cumhuriyet payidar kalacaktır”

Kesimoğlu, Ali Rıza Efendi adını taşıyan Kültür Evi’ni geçtiğimiz günlerde açtıklarını hatırlattı. Kesimoğlu, “Babasının onuruna, yakın zaman önce Ali Rıza Efendi Kültür Merkezimizi açmıştık. Şimdi ona, bu güzel eseri eklemenin onuru içindeyiz. Bir anlamda oğulla babayı buluşturduk. Sıra elbette ‘Bir anne dünyayı değiştirebilir’ sözünü kanıtlayan Zübeyde Hanım’ın adını taşıyacak esere gelmiştir. Onu da tasarlayıp gerçekleştireceğiz. Bu güzel çalışmada emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kırklareli sizinledir, sizin yolunuzdadır, sizin sevdalınızdır. Rahat uyuyunuz. Kırklareli gibi kentler, Kırklarelililer gibi yurtseverler var oldukça, Türkiye Cumhuriyeti sizin sözlerinizle ilelebet payidar kalacaktır. Yaşasın Kırklareli, Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk” diye konuştu.

Kırklareli Valisi Valisi Orhan Çiftçi de, önemli bir değerin Kırklareli’ne kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çiftçi, Atatürk Evi’nin Kırklareli’ne kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Çiftçi, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkenin en önemli ortak değerlerinden bir tanesidir. Türk Milleti Atatürk’ün kendisi için ne kadar önemli olduğunu bilmekte ve bu yüzden de sonuna kadar sahip çıkmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Atatürk Evi’nin yapımında katkısı olan kişilere Atatürk Evi’nin minyatürü hediye edildi. Konuşmaların ardından açılan Atatürk Evi katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

İçerisinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım’ın silikon heykellerinin yanı sıra Atatürk’ün kullandığı bazı obje ve eşyaları gören vatandaşlar, slikon heykelleri ve objeleri incelediler. Atatürk Evi pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü, 09.30 – 17.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Facebook Yorumları