Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bazı okullarda robotik laboratuvarı kurarak, öğrencilere robotik kodlama eğitimi verecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevrenin korunması için Bölgesel Çevre Merkezi ile yapılan “Sera Gazı Envanteri’nin Çıkarılması ve İklim Değişikliği Eylem Planının Oluşturulması çerçevesinde eğitim çalışmalarına başlıyor. Kocaeli Bilim Merkezi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı protokol anlaşmasına göre, seçilen ortaokul ve liselere robotik laboratuvarı kurulacak. Laboratuvarların kurulmasından sonra okullarda verilecek olan robotik kodlama eğitimi için, seçilen okulların öğretmenlerine eğitim verilecek.

12 okul belirlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile bu alanda çalışma yapan 12 ilçeden 6 ortaokul ve 6 lise belirlendi. Belirlenen okullarda bu eğitimi verecek öğretmenlere Bilim Merkezi’nde 20 saatlik robotik kodlama eğitimi verilecek. Verilecek eğitimler öncesinde öğretmenlere Bilim Merkezi’nde proje hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Proje kapsamında seçilen okullara laboratuvar kurulurken, 2’şer adet de diz üstü bilgisayar verilecek. Okullarda bunun yaygınlaşması amaçlanırken aynı zamanda çevresel alanlarda buluşlar yapmaları sağlanacak.

20 saatlik eğitim

Kocaeli Bilim Merkezinde verilecek olan 20 saatlik eğitiminin ardından, öğretmenler aldıkları eğitimleri okullarındaki laboratuvarlarda uygulamalı olarak öğrencilerine aktaracaklar.  Daha sonra öğrenciler tarafından oluşturulacak projeler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 23 Nisan çocuk şenliği için yapılacak etkinliklerde sergilenecek. Üretilen projeler arasında jüri tarafından faydalı görülen projeler ödüllendirilecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Karacabey Belediyesinin ‘Tekno-Çocuk Atölyesi’ne Yoğun İlgi