Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Akçaray tramvayı, hizmete başladı. Otogar-SEKA park arasındaki hizmet verecek olan tramvay ilk seferine bugün başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği Akçaray tramvayı, ilk seferini geniş katılımlı törenle yaptı. Akçaray’ın Otogar-Sekapark arasındaki ilk seferine Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Bu projeler büyük zahmet gerektirir”

Akçaray, Sekapark alanına ulaştığında basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Işık şunları söyledi: “Akçaray İzmit’imiz için hayırlı olsun. İzmit’e ulaşımın daha da rahatlaması hayatın kolaylaşmasına vesile olur. Şehir içinde bu tip projeleri yapmak gerçekten çok zordur. Bu çok büyük zahmet gerektirir. Hem projeyi yaptıranlar ve yapanlar açısından hem de halk açısından bu imalat süreci çok zor bir dönem oldu. Bu süreçte İzmit halkının gösterdiği sabırdan ve anlayışından dolayı halkımıza teşekkür ediyoruz. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ve her aşamada görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

“Yerli firmalar gururumuz”

Tramvay 15 Temmuz’dan sonra normal seferlerine başlamış olacak. Bu noktada yeni hatlar ve ilavelerin çalışmaları da sürecek. Ben İzmit halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Şahsen de mutluluğumu söyleyeyim. Firma seçimi yapılırken firmanın mutlaka yerli olması konusundan belediye başkanımızla fikir birliğimiz vardı. Bazıları yerli firmalara güvensizliğini ifade ederken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dik duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz. Bugün bindiğimiz, Türk firması tarafından yapılan bu sistem hepimizin gururu. Türkiye’nin neleri yapabileceğinin göstergesidir.”

İnceleyin:  Eskişehir'in yaban hayatı kuş gözlem etkinliği ile anlatıldı

“İsmini de rengini de halkımız seçti”

“Türkler’in yaptığı her şeyi küçümseyen zihniyet var” ifadelerini kullanan Bakan Işık; “Allah’a hamdolsun bu ülkenin evlatlarına imkân verildiğinde neler yapacağını görmüş olduk. Bu hattın ismini de rengini de halk oylamasıyla belirlemiştik. İlk oyu kullananlardan biri olarak İzmit halkının tercih ettiği isimin ve rengin memnuniyetini yaşıyoruz. Akçaray ismi bu bölgenin fatihi olan üç komutandan, Karamürsel Alp, Onur Alp ve Akçkoca Bey’in ismini taşıyoruz. Bunun da bizim açımızdan tarihi önemi var” dedi. Bakanın ardından konuşan Başkan Karaosmanoğlu; “Yerli ve milli üretimi her fırsatta desteklemeye devam edeceğiz. Bütün belediye başkanları bunu desteklemeli. Ülkemize, Kocaeli’mize, İzmit’imize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’a kadar ücretsiz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kent ulaşımına ivme kazandıracak Akçaray Tramvay Projesi’nde sona gelindi. İsmini ve rengini vatandaşların anketle belirlediği Akçaray, 15 Temmuz’a kadar ücretsiz olarak yolcu taşıyacak, daha sonra ise ücretin ne kadar olacağını Başkan İbrahim Karaosmanoğlu açıklayacak. Seferlerin aksamaması için Büyükşehir görevlileri tarafından tramvayın geçeceği güzergah çevresinde sesli anonslar geçilerek, raylar üzerine araç park edilmemesi uyarıları yapılıyor.

12 araç da yerli üretim

Akçaray adı verilen tramvay araçları 12 adetten oluşuyor. Yerli üretim olması ile ülke ekonomisine de katkı sunan Akçaray’ın tüm montajları Durmazlar Fabrikası’nda tamamlandı. Akçaray, Inno Trans gibi dünyanın sayılı fuarlarında sergilenerek büyük beğeni topladı.

Altyapı tamamen yenilendi

14,8 kilometrelik hat boyunca öncelikle alt yapı imalatları baştan sona yenilendi. Bu doğrultuda içme suyundan kanalizasyonuna, elektrikten doğalgazına kadar farklı işlerde 30 kilometrelik alt yapı imalatı gerçekleştirildi. Böylece hattın geçtiği noktalardaki alt yapılar sorunsuz hale getirildi.

2 bin 500 ton asfalt serildi

Hat boyunca yol çalışmalarının yapıldığı zamanlarda günlük 70 ton asfalt serim işlemi gerçekleştirildi. Hem tramvay araları hem de yolları için toplamda 2 bin 500 ton asfalt serildi. 15 bin metre küp taş serilerek tramvay alanlarının görselliği sağlandı. Tramvayın enerjisini ileteceği 408 kataner direk dikilirken, çift yönlü olarak 14,8 kilometrelik hatta tel çekildi. Akçaray Projesi’nde yapılan tel çekme işi 4 hat üzerinde gerçekleştirildi. Her biri 7 bin 400 metre olmak üzere toplam 29 bin 600 metre bakır tel çekildi.

İnceleyin:  Karaosmanoğlu, 5 yıllık yatırım gündemini değerlendirdi

Engellilere uygun peronlar

Güzergah boyunca 4 adet orta ve 7 adet yan peronun bulunacağı Akçaray hattında sonrasında 11 adet istasyon yer alıyor. Otogar’dan başlayacak duraklar Yahya Kaptan, Yenişehir, Bekirdere, Mehmet Ali Paşa, Demokrasi Meydanı, Adliye, Yeni Cuma, Fevziye, Gar ve Seka Park olarak belirlendi. Engellilere uygun olarak dizayn edilen peronlar dört farklı tip olarak geliştirildi. 5 metrelik, 4,5 metrelik orta, 4 metrelik ve 2,5 metrelik yan peronlar olacak. Peronlar 50 metre uzunluğunda olacak peronlarda engelli rampası, engelli çizgileri bulacak.

Facebook Yorumları