Kültür Bakanı Nabi Avcı, Efes Antik Kenti ile ilgili açıklama yaparak, kentte düğün yapılmadığını ve yapılan etkinliklerle tarihi yapıya zarar verilmediğini belirtti.

İzmir’in Selçuk ilçesindeki tarihi Efes Antik Kenti’ne konan çok sayıda yemek masası fotoğrafları sosyal medyada yayımlanmıştı. Bununla, tarihi kentte düğün organizasyonlarının yapıldığı iddia edilmişti. Bunun üzerine söz konusu duruma çok sayıda kişi tepki göstermişti. İddialar üzerine Kültür Bakanı Nabi Avcı ve İzmir İl Kültür Müdür Vekili Kağan Erge, Efes Antik Kenti ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Avcı, “Efes Antik Kenti’nde düğün yapılmıyor, yapılan etkinliklerde tarihi yapıya zarar verilmiyor” dedi.

“Organizasyonlara izin verilmiyor”

İzmir İl Kültür Müdür Vekili Kağan Erge de, kesinlikle düğün, nişan ya da sünnet gibi organizasyonlara izin verilmediğini belirtti. Erge, turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların, müze müdürlüğü ve bakanlığın onay verdiği faaliyetlerini yapabildiğini, bunun da turizm hizmetlerinden birisi olduğunu söyledi. Erge, Kültür Bakanlığının internet sitesinde de, bu tür tarihi alanlarda faaliyetler için hem kuralların ve başvuru koşullarının bulunduğunu hem de fiyatlandırmanın olduğunu anlattı. Erge, “Her önüne gelen buralarda organizasyon yapamıyor. Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar, sınırlı sayıda olmak şartıyla, yemek ya da kokteyl tarzı faaliyet yapabiliyorlar. Ancak bu da Efes Müze Müdürlüğü ve bakanlığın onay verdiği faaliyetler için geçerli. İzinden sonra bir protokol yapılıyor ve müze görevlilerinin gözetiminde organizasyon gerçekleştiriliyor” dedi.

Erge, bu uygulamanın sadece Efes için değil, farklı organizasyonlar ile başka alanlar içinde bakanlığın belirlediği kurallar çerçevesinde geçerli olduğunu söyledi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Esenler Belediyesi 45 bin konutu transfer edecek